Podľa čoho voliť farby v domácnosti?

Farebnosť miestností, v ktorých žijeme, pracujeme a trávime mnoho času každý deň, má obrovský vplyv na naše nálady, zdravie, apetít a dokonca aj na pracovnú efektivitu! Viete, aké farby by ste mali voliť pre jednotlivé miestnosti a ako ich zladiť s aktuálnymi trendmi?

Farby - alebo ich nedostatok - ovplyvňujú výrazne naše pocity i myšlienky
A tak zodpovedajú nepriamo aj za naše správanie. Môžu podporiť apetít, upokojiť alebo naopak nabiť energiou. Farebnosť miestností, to nie je len farba na stenách. Obzrite sa okolo seba, miestnosť môžete meniť pomocou závesov a záclon, nábytku, kobercov i dekorácií.

Prečítajte si aj: Štýlové sklenené police prevzdušnia priestor a pôsobia luxusne

Základné fakty
Každá farba má svoju psychologickú hodnotu. Výber farieb a ich vplyv zlaďte so svojou povahou. Farby, ktoré na niekoho pôsobia upokojujúco, môžu byť pre vás deprimujúce. Napriek tomu máme niekoľko základných pravidiel. Farby okolo vás môžu byť aktívne, pasívne a neutrálne. Svetlé farby sú dravšie, vzdušnejšie a miestnosti zväčšujú i zosvetľujú. Naopak tmavšie farby pôsobia sofistikovanejšie a teplejšie, vo väčších priestoroch vyvolajú intímnejší a pokojnejší dojem.Červená- zvyšuje energiu
Je intenzívna a hodí sa do miestností, kde budeme aktívni. Ideálna je do jedálne, kde podporí chuť do jedla alebo do obývacej izby, aby rozprúdila konverzáciu.

Žltá- predstavuje slnko a komunikuje šťastie
Je to ideálna voľba do kuchyne, jedálne, ale aj kúpeľne, keďže je energizujúca a povzbudzujúca. Môžete ju využiť aj v halách, v predsieňach a v malých priestoroch. Avšak nepreháňajte to s ňou, inak bude príliš dráždivá.

Prečítajte si aj: Bývanie v štýle Harryho Pottera: čarodejnícke štýlové šialenstvo

Modrá - znižuje krvný tlak a spomaľuje dýchanie i tep
Je relaxačná a hodí sa do spální i kúpeľní. Do spoločenských miestností voľte teplejšiu modrú. V modrej farbe môžete zariadiť aj svoju pracovňu.

Zelená- je považovaná za upokojujúcu (nielen) pre oči
Podľa toho aký odtieň zvolíte a v akej kombinácii s ďalšími farbami ju integrujete do miestnosti, môžete mať veselý priestor alebo naopak pokojné útočisko. Môžno ju použiť v každej miestnosti.Fialová - je farbou plnosti i bohatstva
Spája sa s luxusom a s kreativitou. Je ideálna ako sekundárna farba v miestnosti, dodá totiž hĺbku. Svetlejšia fialová pôsobí ľahšie a hodí sa aj do spální, tmavšia môže pôsobiť chladnejšie.

Oranžová - je farbou vzrušenia
Pôsobí energeticky a entuziasticky. Neodporúčame ju do spálne či obývačky, ideálna je však do telocvične alebo priestorov, kde plánujete byť aktívni.

Neutrálne farby
Zaraďujeme sem čiernu, šedú, ale aj bielu a hnedú. Sú základom, s ktorým môžete dosiahnuť rôzne efekty. Neutrálne farby nevychádzajú z módy a sú obľúbené pre svoju flexibilitu

Ako najlepšie použiť farby v interiéri si môžete pozrieť v našej galérii.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia