Podľa týchto vecí zistíte, či máte dobrý vkus na zariaďovanie bytu!

Dizajn - čo vlastne tento výraz znamená?

Slovo dizajn sa na nás valí z každého smeru a v najrôznejších situáciách. Čo však presne znamená a kedy sme ho začali používať? Možno vás skutočne prekvapíme. O dizajne ste možno ešte nepočuli všetko. Naša cesta začína na mieste, ktoré by ste zrejme netipovali!

Prečítajte si aj: Už ich zverejnili! Toto sú horúce kúpeľňové trendy na rok 2020

Slovo dizajn používame v rôznych situáciách, ako však už iste tušíte, nie je slovenského pôvodu. Jeho najbežnejšia forma - design je anglická, pochádza však pôvodne z latinského slova „designare", ktoré znamenalo „označiť". My ho však v jeho modernej forme používame skôr vo význame „navrhovať".

 

A kedy dostalo slovo design tento svoj nový význam? Spolu s priemyselným rozvojom ho prinieslo 19. storočie, ktoré je obdobím zrodu moderného životného štýlu. Remeselníci už nevytvárali svoje výrobky jednotlivo, výroba sa presúvala masovo do tovární, kde vznikali unifikované produkty. Aj keď cena mohla ísť nižšie, po estetickej stránke výrobky utrpeli. Preto bolo potrebné začať venovať pozornosť aj tomuto smeru.

Prečítajte si aj: Túžite po elegantnej a nadčasovej kúpeľni? Vyberte si túto farbu!

Viete, ako spoznáte dobrý dizajn?

Zákazníci i klienti by rozhodne na tomto poli nemali pokrivkávať. Spoznať dobrý dizajn je rozhodne dôležité. Venujte pozornosť jeho inovatívnosti a estetickosti. Dizajn je pridanou hodnotou a zvyšuje užitočnosť výrobku. Dobrý dizajn je prítomný, ale nekričí z výrobku, zároveň rešpektuje jeho logiku. V podstate by sa dalo povedať, že je neodmysliteľnou súčasťou každého produktu.

Prečítajte si aj: Takto znížite vlhkosť v kúpeľni rýchlo a účinne

Ako by pripomenuli naše staré mamy, čas dobre nadizajnovanú vec dokonalo preverí. Naopak, z dnešného pohľadu je potrebné dbať aj na to, aby bol dobrý dizajn ekologický. Možno vás prekvapíme, ale za kvalitný dizajn sa považuje dizajn minimalistický a dôkladný, teda dizajn, ktorý poteší (nielen) oko aj po mnohých rokoch.

 

Iste viete, že tie najlepšie dizajnové kusy, ktoré v sebe spájajú všetky potrebné atribúty, sú rovnako aktuálne aj po mnohých desaťročiach od svojho vzniku.

Prečítajte si aj: 100 fotografií ako využiť podkrovie a spraviť z neho originálnu kúpeľňu, wau

A čo dizajn v interiéroch?

Dobrý interiérový dizajnér musí pracovať s mnohými informáciami. Dôležitou časťou jeho práce je premyslieť usporiadanie jednotlivých prvkov a zariadiť bývanie tak, aby bolo praktické. Logicky a funkčne navrhnutý a vytvorený interiér výrazne zlepšuje kvalitu života. Úlohou dizajnéra je zároveň stanoviť, aké práce sú potrebné, aby bolo možné daný návrh realizovať - teda musí dobre rozumieť tomu „ako na to".

Prečítajte si aj: Wau: Takto dopadla premena maličkej kúpeľne

Až v poslednom kroku myslí pri návrhu nad konečným vizuálom, aj keď práve táto položka je prvou, o ktorú sa jeho klienti zvyčajne zaujímajú. Nečudo, dobrý dizajn totiž vyvoláva pozitívne emocionálne reakcie a je pre klienta príťažlivý. A ako vieme, emócie prichádzajú rýchlejšie než myšlienky, s tým musí každý dobrý dizajnér rozhodne počítať.

Inšpirujte sa vkusnými interiérmi v našej GALÉRII. Pozrite si vo VIDEU príbeh Slovenky, ktorá sa z letušky stala dizajnérkou áut!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia