Pravda odhalená: Potrebujete interiérového dizajnéra alebo je to ťahač peňazí?

Myslíte, že sa oplatí interiérový dizajnér?

Ako samotní interiéroví dizajnéri priznávajú, stále je mnoho ľudí, ktorí majú len matnú predstavu o tom, čo vlastne táto práca obnáša a prečo sa interiérového dizajnéra oplatí osloviť. Čo vám teda môže ponúknuť a ako z toho môžete profitovať?

Prečítajte si aj: Toto je horoskop na celý život! Čo vám hviezdy nadelili do vienka v otázke bývania?

Interiérový dizajn je mimoriadne zaujímavý odbor. Aj keď možno máte pocit, že sa vo vlastnej domácnosti môžete na takéhoto odborníka zahrať ssmi, tí praví interiéroví dizajnéri študujú celé roky a potrebujú mnoho praxe, aby dokázali naplniť požiadavky svojich zákazníkov. V čom však spočíva ich práca?

 

Interiérový dizajn je omnoho viac než len estetika zariadeného priestoru. Vytvoriť estetický, ale hlavne funkčný interiér, ktorý bude dobre slúžiť a zároveň bude podľa predstáv klienta, je pomerne náročná úloha. Začína sa rozhovorom s budúcim zákazníkom.

Prečítajte si aj: Ak bude VODNÁROVI doma chýbať toto, utečie vám preč!

Ten musí dizajnérovi poskytnúť mnoho rôznych informácií počnúc tým, ako sa má interiér využívať až po počet osôb, ktoré sa v ňom budú pohybovať. Snahou dizajnéra je potom vyfiltrovať požiadavky, ktoré sú nerealizovateľné alebo nereálne, či nepraktické, a ak sa vytvára interiér pre viacero osôb napríklad pre manželov, je následne dôležité nájsť aj správny kompromis. Dobrý dizajnér preto kladie mnoho otázok.

Prečítajte si aj: Popustite uzdu fantázii. Pošlite deti k babičke a vymaľujte im izbu

Náš tip: Pred prvým stretnutím s dizajnérom si prezrite jeho práce. Ak vás jeho štýl oslovuje, je na čase sa stretnúť a prebrať svoje potreby a predstavy. V prípade, že vám vizuálne návrhy určitého dizajnéra úplne „nesedia", hľadajte ďalej.

 

Čo sa skrýva za interiérovým dizajnom?

Omnoho viac než by ste tušili. Dizajnér musí rozumieť farebnosti i rozličným materiálom a práci s nimi, avšak musí tiež poznať ergonómiu, typológiu, priestorové členenie, jednotlivé materiály používané pre rôzne druhy nábytku, steny, podlahy a technológie výroby rôznych prvkov. Rozumieť by mal aj osvetleniu či akustike.

Prečítaje si aj: Na čo myslieť pred tým, než začnete zariaďovať kuchyňu?

Náš tip: Nielen vizualizácie, ale aj realizácie zohľadnite pri výbere dizajnéra. Pozrite si, ako vo výsledku vyzerali interiéri, ktoré váš dizajnér navrhoval. Je jednoduchšie niečo navrhnúť na papier (či v počítači) a úplne iné uviesť tieto predstavy do reálneho sveta.

Prečítajte si aj: Bavlna, satén či krep: V čom sa v lete vyspíte najlepšie?

Čo vám pripraví?

Bude to návrh zohľadňujúci vaše požiadavky a potreby. Výsledná vizualizácia môže byť zhotovená ako kresba rukou alebo ako výstup z počítača. Návrhu by ste mali rozumieť a mali by ste si ho vedieť predstaviť. Dôležitým prvkom je nielen farebnosť, ale i použité materiály. Tu sa môže hodiť fotorealistický návrh, aj keď je časovo náročnejší.

 

Čo váš to bude stáť?

Za kvalitnú prácu sa platí, preto sa návrh bude pohybovať v niekoľkých stovkách eur za miestnosť, a to s ohľadom na jej náročnosť alebo špecifickosť. Pozornosť zbystrite, ak je cena nápadne nízka a o cene (a o tom, čo dostanete vo výsledku) sa porozprávajte rozhodne vopred, len tak sa vyhnete sklamaniu.

V našej GALÉRII uvidíte rôzne návrhy architektov, ale odporúčame aj VIDEO - tam vám dizajnér pomôže zariadiť dom, s ktorým si neviete poradiť.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia