Vypite víno a z korkových štupľov postavte dom. Neveríte? Táto rodina to dokázala (FOTO)

Unikátny dom z korku musíte vidieť. Žiadny opis totiž nebude dostatočný.

Vývoj v stavebníctve napreduje a dobrou správou je, že pri výstavbe sa používajú čoraz častejšie materiály s prírodným pôvodom. Sú stopercentne ekologické a nepredstavujú pre životné prostredie žiadnu záťaž. Jedným z týchto produktov sú korkové bloky, z ktorých vznikol unikátny dom.

Prečítajte si aj: 80 % z vás má doma zlé umývadlo! Ako si vybrať to správne?

Ako skladačka

Cork House je dom v anglickom Berkshire, ktorý majú „na svedomí" Matthew Barnett Howland s Didom Milnom a Oliverom Wiltonom. Od roku 2014 tím vyvíja udržateľný stavebný systém, ktorý takmer úplne závisí na obnoviteľnom, odolnom a izolačnom materiáli, ktorý pochádza z kôry korkového duba. Namiesto vrstveného plášťa, ktorý zahŕňa rôzne druhy stavebných materiálov, je celý dom postavený z jediného biologicky obnoviteľného materiálu.

 

Korkové „tehly"

Expandované korkové bloky sú vyrobené z korkových granúl, ktoré po zahriatí vytvoria pevný stavebný materiál. Bloky po orezaní získajú vzájomne do seba zapadajúce spoje, ktoré trochu pripomínajú stavebnicu.

Prečítajte si aj: Už nikdy viac obyčajná vaňa! Keď zbadáte týchto 7 druhov, odpadnete!

Vďaka tomu je z nich možné postaviť samonosné pevné steny. Tento systém vylučuje potrebu malty alebo lepidla a v jedinom kroku vytvorí izoláciu, vonkajší povrch a vnútornú úpravu. Howland, Milne a Wilton ho prvýkrát použili v roku 2017 na stavbu chatky.

Prečítajte si aj: Ak máte radi prírodu, toto neprežijete! Inšpirujte sa kúpeľňami, ktoré dýchajú zeleňou

Ako pyramída

Dom je opakovane rozoberateľný a recyklovateľný. Zaujme nielen kvôli materiálu, ale aj vzhľadom. Jeho strecha pozostáva z piatich svetlíkov, ktoré majú tvar „pyramídy" a ich stupňovité uloženie je viditeľné i zvnútra. Na jeho stavbu použili 1 268 korkových blokov. Vnútri domu je otvorená kuchyňa a jedálenský kút, ktorý vedie do obývacej časti a spálne v priestore za ňou. Dom obsahuje vonkajšiu terasu, ktorá slúži ako predizba domu a vstupná brána medzi dvoma záhradami.

 

Pútavý interiér

Celková plocha interiéru je 44 m². Krásu korku môžete vnímať naplno, keďže korkové bloky nemajú žiadnu povrchovú úpravu. Vnútri sú viditeľné i nosníky a preklady. Okná a dvere sú vyrobené z na čierno moreného masívneho dreva, ktoré po špeciálnej úprave získalo mimoriadnu odolnosť - až 50 rokov.

Prečítajte si aj: Umývadlá na vysokej nohe nie sú vôbec zlý nápad!

Podlahové dosky sú z masívneho dubu rovnako ako ručne vyrobené stoličky a nábytok na mieru je z laminovaného smreku.

Prečítajte si aj: FOTOinšpirácia: Keď je toaletný papier súčasťou dizajnu...

Prvý, ale nie posledný

Korok je čoraz obľúbenejší stavebný materiál. Kým Cork House je prvou budovou postavenou z korku, niekoľko architektov už korok použilo ako obkladový materiál v interiéri v podobe podlahy. Korkový dom je však prísľubom do budúcnosti pre nízke náklady a biologickú rozložiteľnosť. Spoločnosť Howland preto naďalej pracuje na vývoji technológie výroby korkových blokov.

Tomu sa nedá uveriť! Presvedčte sa v našej GALÉRII!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia