Oblúkové okná a dvere nepatria do minulosti: Opäť ožívajú a pôsobia fakt luxusne

Oblúkové okná a dvere väčšina z vás hodila do kategórie MINULOSŤ a myslíte si, že "to sa už predsa nenosí". Poďte sa pozrieť, ako veľmi sa mýlite.

Súčasné moderné štýly sa zameriavajú na minimalistické čisté a rovné línie. Pravdou je, že krivky dokážu priestor zjemniť, zmenia ho na elegantnejší a zaujímavejší. Jedným zo spôsobov ako ich zakomponovať do vášho domova, sú oblúkové dvere a okná.

Ostatní práve čítajú: Ako ušetríte vďaka umývačke riadu?

Dvere preč!

Moderné interiéry sú otvorené a vzdušné, s minimom dverí. Prechody medzi jednotlivými miestnosťami však môžete ozvláštniť oblúkom, ktorý nie je určený len pre historické nehnuteľnosti. Uplatní sa v rôznych štýloch od moderného, cez vidiecky až po škandinávsky. Vytvoríte s ním zaujímavý kontrast, pretože dodá eleganciu, vintage pocit a krásu akejkoľvek miestnosti od kúpeľne až po predsieň.

 

Krásne kamufluje

Oblúk nad dverami má jasnú výhodu - opticky zvýši miestnosť a naopak v miestnosti s vysokými stropmi rafinovane odpúta pozornosť. Pomocou oblúkov môžete otvorený priestor jemne „zónovať". Poslúži na prepojenie predsiene a obývacej izby, kuchyne a obývacej izby, kuchyne a jedálne alebo spálne a kúpeľne. Ak si miestnosť vyžaduje väčšiu mieru súkromia, použite oblúkové dvere.

Ostatní práve čítajú: Poznáte výhody malých kuchýň? My áno

Vždy iný

Oblúk je sám osebe výrazný architektonický prvok, ale vaše možnosti sú ešte väčšie. Oblúk nad dverami môžete „orámovať" dekoratívnym prvkom z polyuretánu alebo obložiť iným materiálom, ktorý zvýrazní jeho krásu, napríklad tehlou, kameňom, drevom.

Ostatní práve čítajú: Nechce sa vám sledovať módne trendy? Stavte na nadčasové kuchyne s týmito 4 tipmi

Estetickú a praktickú stránku dverného oblúka zvýši zabudované osvetlenie. Svietidlá môžu byť inštalované len vo vrchnej časti alebo v podobe LED pásika po celom vnútornom obvode.

 

Atypické okno

Oblúkové okno vnesie do interiéru eleganciu a pristane nielen vidieckemu, modernému či minimalistickému, ale aj priemyselnému štýlu. Môže totiž byť nielen z dreva, ale aj z plastu a kovu. Svoju príslušnosť k štýlu jasne vyjadrí vnútorným členením, ktoré smeruje od jednoduchého až po úpravu pripomínajúcu vitráž.

Ostatní práve čítajú: Strop zo sadrokartónu? Nikdy! Vieme, aký strop v kuchyni bude moderný aj o sto rokov

Aj so žalúziami

Oblúkové okno vyzerá dobre v malom i veľkom prevedení. Práve nadrozmerné oblúkové okná najviac zaplavia miestnosť prirodzeným svetlom, preto je škoda ich úplne zakrývať záclonami alebo závesmi. Pri tomto type okna je lepšie závesy umiestniť po stranách, aby čo najviac vynikol jeho tvar. Výrobcovia majú vo svojej ponuke žalúzie špeciálne pre oblúkové okná.

Ostatní práve čítajú: Ako správne rozmiestniť elektrospotrebiče vo varnej zóne v kuchyni?

Zrkadlite

Jedným zo spôsobov ako vyzdvihnúť krásu oblúkových okien a dverí je zopakovať ich tvar na zariadení. Použite kruhové svietidlá, zrkadlo oblého tvaru alebo atypický kus nábytku. Netrápte sa tým, či sú krivky totožné, pre vytvorenie harmonického interiéru je dôležité ich aspoň napodobniť.

Skutočne to nie je záležitosť vhodná len do kaštieľov. Presvedčte sa v našej GALÉRII!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia