Parížanky sú najkrajšie na svete: Zariaďte si byt v noblesnom parížskom štýle

Byt v parížskom štýle je niečo, čo sa nedá opísať slovami...

Prebehnú vám príjemné zimomriavky po tele, keď sa spomenie Paríž? Zrejme vám toto mesto učarovalo rovnako ako miliónom ďalších po celom svete. Ak milujete francúzsku rafinovanosť a zmyselnosť a túžite po okázalom bývaní, skúste si zariadiť byt v parížskom štýle!

Pozrite si aj: 4 triky, ktoré vám za pár eur vyčarujú viac súkromia v záhrade

Bývanie s inšpiráciou Parížom ani zďaleka neznamená gýčové nápisy vo francúzštine a Eiffelovku na každej poličke. Týmto prešľapom sa rozhodne vyhnite. Parížsky štýl prináša brilantné kombinácie, okázalosť a eleganciu, to všetko skombinované do každodenného priestoru, v ktorom sa budete vždy cítiť tak trochu výnimočne.

Pozrite si aj: Túžite po záhrade v meste? Je to úplne jednoduché, takto si ju spravíte!

Francúzsky štýl celkovo uprednostnia hlavne ľudia s romantickým duchom. Je trošku ležérny, trošku bohémsky a silno sa necháva inšpirovať časmi dávno minulými. V zaujímavo koncipovanom interiéri nájdeme prvky rokoka i vplyvy z čias krátko pred vypuknutím slávnej francúzskej revolúcie.

 

Ako ho doma dosiahnuť?

Nebude to jednoduché. Parížsky štýl najlepšie vynikne vo väčších priestoroch, v starých domoch a v miestnostiach s vysokými stropmi, ideálne ak ich viete dotvoriť štukatérskymi prvkami. Inšpiráciu Parížom však môžete preniesť aj do skromnejších obydlí napríklad pomocou vhodne vybraných a skombinovaných textílií.

Pozrite si aj: Nevyhadzujte starú a hrdzavú vaňu: Takto z nej vyrobíte nábytok do domácnosti, wau

Práve textílie a voľba materiálov je typická pre tento štýl, rozhodne ich teda nepodceňujte. Tradičným materiálom pre nábytok bude svetlé drevo, môžete ho voliť v rôznych farebných kombináciách, od slonovinovej či bielej až po modrú a žltú. Celkovo by mal nábytok pôsobiť ľahko.

Pozrite si aj: Povedzte NIE asfaltu a pošľapanej záhrade: Toto sú tie najkrajšie záhradné chodníčky

Je to v látkach

A nie v hocijakých! Interiérové textílie v tomto prípade prinášajú nádych tajomnosti. Nechajte ich splývať na stenách ako záclony a závesy, nezabudnite ani na baldachýny a nebesá nad posteľami. Horizontálne plochy pokryte obrusmi a dečkami, podlahy ručne tkanými kobercami.

 

Na výber máte elegantné a tradičné materiály akými sú hodváb, plátno, ale aj zamat. Práve pomocou nich dosiahnete vznešený dojem, vyhýbajte sa však strohým či geometrickým tvarom nábytku, nepôsobili by vhodne.

Pozrite si aj: Vďaka pomôcke za pár centov opravíte v domácnosti takmer všetko!

Vzdušnosť a hravú ľahkosť uplatníte nielen v obývačke, ale aj v spálni. Tá by mala byť vytvorená v tlmených farbách, pomáhajú totiž relaxovať. Ak sa neviete rozhodnúť, bude najlepšou voľbou akýkoľvek odtieň bielej.

Pozrite si aj: Počuli ste už o „falošnej" mozaike?

Náš tip: Keďže súčasťou tohto štýlu sú do významnej miery aj historizujúce prvky, venujte dostatok času na správne zladenie materiálov, textílií, nábytku a doplnkov.

Pozrite si v našej GALÉRII, aké prvky sú typické pre parížsky štýl!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia