Chcete bývať ako kráľovná, hoci máte len panelákový byt? S týmto štýlom sa to dá

Máte radi minimalistické, uhladené, svetlé a vzdušné priestory? Áno, tak vyzerajú dnešné moderné trendy. Reč bude ale o niečom inom!

Viktoriánsky štýl je ich úplným opakom. Je romantický, komplexný, vrelý, dramatický, občas opulentný a rozhodne si nezakladá na žiarivých farbách. Naskočili vám zimomriavky? Ak sú z radosti, tak máme pre vás výbornú správu. Viktoriánsky štýl bude pre vás to pravé „orechové".

Pozrite si aj: Ako správne rozmiestniť elektrospotrebiče vo varnej zóne v kuchyni?

Piští vaše srdce po bohatých plných tónoch tmavočervenej, modrej, zelenej, fialovej, zlatej a dokonca aj čiernej? Áno, to je typická farebnosť viktoriánskeho štýlu. Svoj názov nesie po dlhom období vlády jednej z najslávnejších panovníčok 19. storočia, britskej kráľovnej Viktórii.

 

O tom, že si podmanila celú jednu éru, a až donedávna bola najdlhšie vládnucou panovníčkou na tomto tróne, netreba pochybovať. Ako však dostať nostalgiu viktoriánskeho Anglicka do modernej domácnosti?

Pozrite si aj: Vďaka kuchyni v TEJTO farbe budete mať nonstop dobrú náladu

Okrem už spomenutej farebnosti by ste pri zariaďovaní v tomto štýle mali siahnuť po dreve v tmavých farbách, na stropy a steny môžete umiestniť opäť drevené panely, na podlahy sa hodia v tomto prípade odtiene mahagónu alebo orecha.

Pozrite si aj: Viete vôbec, čo všetko sa vám zmestí na vnútornú stranu dvierok v kuchyni? Pozrite!

Nebojte sa opulentnosti

Čím ťažšie a teplejšie tóny, tým lepšie. Platí to aj pre výber materiálov. Mramor v kombinácii so zmyselnými textíliami akými sú zamat a damašok, koberce, prikrývky, tapety, gobelíny a závesy nesmú chýbať v žiadnom interiéri. Spolu s čalúnením dodávajú pocit bohatosti, komfortu a útulnosti.

 

Pridajte drobnosti

Práve tieto drobnosti však dokonalo dotvárajú celý štýl - farebné sklo, ozdobné lišty, klenuté okná, krby, zdobené stropy či tehlové konštrukcie v podkroví. Pridajte k tomu teplé osvetlenie v podobe lustrov zo zvárkovej ocele, svietniky, oheň praskajúci v krbe i svetlo sviečok.

Pozrite si aj: Existujú 3 veci, ktoré vám oživia kuchyňu a stačí vám na ne len pár eur

Detailné vzory

Mnoho detailných vzorov je potrebných na dotvorenie celkovej atmosféry. Drapérie, tapety i všetky ostatné textílie nimi boli v minulosti priam posiate. Vyberajte látky so zaujímavou textúrou a s rafinovaným vzorovaním.

Pozrite si aj: Sú lepšie vstavané spotrebiče alebo voľne stojace? Poznáme odpoveď!

A aký by mal byť nábytok?

Je jasné, že bude pôsobiť ťažko a objemne. Počítajte s rozmerným a masívnym nábytkom, ktorý je nutné nakopiť, zachovávajte pritom však dojem pohodlnosti a útulnosti. Do interiéru nezabudnite zakomponovať sochy, misy, lampy a ornamenty prakticky na každom povrchu.

 

Ak sa vám zdá tento štýl predsa len priveľmi ťažký či dokonca nevhodný do našich malých panelákových bytov, inšpirujte sa ozdobnosťou, farebnosťou a niektorými typickými prvkami. Nie je nutné vytvoriť si doma úplnú kópiu tohto štýlu.

Pre lepšiu predstavu si pozrite tento štýl v našej GALÉRII. 

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia