Chceli by ste bývať v barndomíniu? Ide o nový štýl bývania, pre ktorý by ste sa upísali aj diablovi!

Bývanie v barndomíniu. Viete, aké je?

Barndomínium označuje bývanie vytvorené v poľnohospodárskych budovách, napríklad v stodole alebo v kôlni. Kedysi takto bývali farmári - v podkroví budov, aby boli blízko zvieratám. V súčasnosti má barndomínium podobu luxusných domov, ktoré vznikajú modulárnou výstavbou.

Prečítajte si aj: Tieto 2 maléry sa stávajú v 80 % domácností: Ako ich čo najrýchlejšie vyriešiť?

Preto si ich môžete dopriať, aj keď nemáte vhodný objekt na rekonštrukciu. Pri ich výstavbe sa často používa oceľové puzdro, vďaka ktorému je dom stabilnejší a odolný.

 

Otvorený priestor

Bývanie v barndomíniu je pohodlné, keďže ide o typický otvorený koncept, ktorý je dnes obľúbený a trendy. Charakteristickým rysom stavby je sedlová strecha. Vysoké stropy, nadrozmerné dvere, veľký počet okien zaručia vzdušnosť a presvetlenosť. Tento typ domu je populárny z dôvodu univerzálnosti využitia.

Prečítajte si aj: Túto vec nezatracujte! Dokáže vám zväčšiť aj tú najmenšiu miestnosť

Okrem bývania ho môžete využívať ako reštauráciu, obchod, penzión. A to dokonca multifunkčne - na bývanie aj podnikanie. Vnútorný priestor nemusí ostať otvorený, ak vám to vyhovuje, predeľte ho pomocou priečok. Potrebujete viac miesta? Stačí „pristavať" ďalší objekt.

Prečítajte si aj: Zisťovali sme: Ušetríte viac, keď budete mať svoje sliepky alebo vyjdu lacnejšie vajíčka z obchodu?

Kov verzus drevo

Základný skelet domu môže byť z ocele alebo z dreva. Z hľadiska času trvá výroba oceľovej konštrukcie kratšie, má však vyššie obstarávacie náklady. Konštrukcia je hotová rýchlo a kovové prvky majú dlhšiu životnosť, neohrozujú ich škodcovia. Drevo je prírodný materiál, ale vyžaduje viac údržby.

 

Pre kvalitné bývanie v kovovom barndomíniu musíte stavbu dôkladne izolovať, aby ste zabránili zbytočnému prehrievaniu a únikom tepla. Drevo vyhráva v akustickom porovnaní a v obytných priestoroch je minimalizácia hluku a vibrácií na nezaplatenie.

Prečítajte si aj: Neuveríte, ako sa dá takmer zadarmo zariadiť byt z vecí, ktoré si donesiete z prechádzky

Vidiekom inšpirovaný vzhľad

Domy sú k dispozícii v rôznych pôdorysoch a veľkostiach. Výsledná finálna úprava závisí na vás. Vidiecky, rustikálny či vintage - všetky tieto štýly inšpirované vidiekom sú pre ľudí atraktívne, a to sa prenáša aj na celkový vzhľad domu.

Prečítajte si aj: Vyrobte si krásnu a praktickú debničku. Fotopostup krok za krokom!

Drevený obklad môžete použiť v exteriéri aj v interiéri. K štýlovým prvkom, ktoré barndomíniu pristanú, určite patria drevené trámy, majestátny tehlový kozub, ale aj tehlové steny a drevená podlaha či posuvné stodolové dvere.

 

Typické farby a nábytok

V interiéri barndomínia prevláda neutrálna farebnosť. Umožňuje upriamiť pozornosť na výrazné architektonické prvky, ako sú drevené trámy a nosníky. Zamerajte sa na béžovú, krémovú a sivú v kombinácii s podtónom modrej a zelenej. Čo sa týka textílií, používajte prírodné materiály (ľan, bavlnu) a jednoduché vzory.

Prečítajte si aj: Upratujte vždy v týchto 3 krokoch a budete mať čisto takmer bez námahy

Ako ústredný bod domova nesmie chýbať veľký jedálenský stôl s väčším počtom stoličiek, prípadne s lavicou, aby sa k nemu zmestila celá rodina. Môže mať jednoduchý i typicky rustikálny vzhľad alebo dosku zo „surového" dreva. Nebojte sa použiť starý a recyklovaný nábytok.

Máte v tom chaos? Pozrite si v našej GALÉRII, ako toto zvláštne bývanie vyzerá.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia