Plánujete garáž ako súčasť domu? Pred výstavbou si dajte pozor na TIETO veci

Aj garáže totiž podliehajú trendom!

Riešite vybudovanie novej garáže či plánujete garáž ako súčasť vášho nového domu? Alebo len konečne prišiel čas na nové garážové dvere? Garáže podliehajú trendom rovnako ako aj iné stavby. Nejde však len o výzor samotnej garáže zvonku. Pri jej riešení je potrebné sa zamerať na mnoho ďalších faktorov. Tušili ste, že pri voľbe novej garáže zohráva dôležitú úlohu aj fyzika?

Pozrite si aj: Vďaka kuchyni v TEJTO farbe budete mať nonstop dobrú náladu

Prekvapili sme vás? Tak čítajte ďalej. Pri garážach by ste sa podľa najnovších trendov mali zamerať na to, aby táto súčasť stavby harmonizovala výzorovo so zvyškom domu. Pri garážach zvyčajne vnímame najprv veľkú plochu predstavovanú garážovou bránou, preto je dôležité, aby sme ju zladili s inými prvkami, akými sú okná, dvere alebo fasáda stavby.

 

Zrejme netreba spomínať, že väčšina ľudí si už dnes vyberá automatické systémy, ktoré umožňujú pohodlné otváranie dvier na diaľku priamo z vozidla. To však nie je jediné kritérium. Ideálne je prepojenie garážových dverí na ostatné automatické systémy domu, napríklad na osvetlenie v garáži.

Pozrite si aj: Viete vôbec, čo všetko sa vám zmestí na vnútornú stranu dvierok v kuchyni? Pozrite!

Pre každú garáž iné možnosti

Presne tak, nie je garáž ako garáž. Práve pri výbere garážovej brány je dôležité vedieť, koľko priestoru pre jednotlivé systémy máte k dispozícii. Podľa toho budete vyberať či už systémy posuvné, sekčné, rolovacie, alebo dvojkrídlové.

Pozrite si aj: Existujú 3 veci, ktoré vám oživia kuchyňu a stačí vám na ne len pár eur

Financie následne ovplyvnia váš výber dizajnu. Aj garážové dvere môžete mať s rôznymi imitáciami, farbami, ale aj ďalšími zaujímavými prvkami. Ide napríklad o digitálnu tlač na lamelách imitujúcu betón, rôzne druhy dreva či oceľ. Tohto riešenia sa netreba báť, je ošetrované lakom a fóliou, ktorá chráni pred mechanickým poškodením a aj pred UV žiarením.

 

Náš tip: Vizuál nie je všetko. Pred kúpou si nechajte vysvetliť všetky bezpečnostné prvky a ich význam, porovnajte kvalitu použitých materiálov, ale aj dĺžku záručnej doby. Objednávajte len u overených dodávateľov, ktorí vám poskytnú aj primeraný servis.

Pozrite si aj: Sú lepšie vstavané spotrebiče alebo voľne stojace? Poznáme odpoveď!

Ako vyberať?

Poraďte sa s odborníkom. Ak preferujete mimoriadne obľúbené sekčné otváranie, mali by ste mať v garáži dostatok miesta či už zvrchu (pre zasúvanie pod stropom), alebo po bokoch. Priestor môže byť pre vás dobrým riešením aj pre svoje izolačné vlastnosti.

Pozrite si aj: Špatia vám kuchyňu elektrické zásuvky? Toto je 24 nápadov, ako ich skryť

Naopak, ak je vaša garáž skôr z menších alebo nemáte štedrý priestor na iné riešenia, hľadajte systémy s rolovacími dverami. Tieto možno rolovať do schránok umiestnených vnútri alebo zvonka garáže.

 

Viete, čo je to bimetalový efekt?

Ak ste sa pred výberom a inštaláciou garážových dverí neporadili s odborníkom, možno zažívate bimetalový efekt takpovediac na vlastnej koži. V zásade ide o jednoduchý jav vyskytujúci sa pri garážových dverách tmavých farieb.

Pozrite si aj: Nový trend: Kuchyne, ktoré nie je vidieť! Toto si fakt pozrite

Hlavne v teplých mesiacoch sa prehrievajú a jednotlivé lamely dverí sa prehýbajú. Je to nežiaduce vzhľadom na funkčnosť dverí, ktorá môže byť značne obmedzená a ako upozorňujú výrobcovia, nie je možné ju reklamovať.

Pozrite si aj: Svetoznámy dizajnér kuchýň radí: Vďaka týmto tipom budete mať kuchyňu vždy upratanú

Existuje riešenie?

Áno, buď zvolíte svetlejší odtieň garážových dverí, alebo poskytnete garážovým dverám nejakú formu tienenia. Tiež môžete investovať do určitého potlačenia tohto efektu pomocou vystužovacieho profilu v samotných lamelách. Ich prehýbanie smerom von bude miernejšie a tým zamedzíte ich prípadnému poškodzovaniu. V každom prípade by vás dobrý predajca na toto riziko mal vopred, teda už pred kúpou, upozorniť.

Pozrite si v GALÉRII rôzne typy garáží. Aj táto časť domu môže vyzerať veľmi štýlovo.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia