Túžite mať rodinný dom a zároveň neodísť z hlavného mesta? Máme riešenie!

Ako spojiť bývanie neďaleko hlavného mesta, a pritom zostať doslova v lone prírody?

Zároveň jednoducho, svojpomocne a stále dostatočne pohodlne pre rodinu s troma malými deťmi? Na prvý pohľad náročný projekt, ktorý sa podaril pretaviť do zaujímavej podoby. Pri tomto rodinnom dome je totiž v hlavnej úlohe záhrada a otvorený priestor!

Pozrite si aj: Skúste to inak: Spálne so skvelým výhľadom

Ak patríte medzi mladé rodiny, ktoré sú unavené z bývania v rušnom meste a túžite stráviť každú voľnú chvíľu s deťmi v prírode, môže byť presťahovanie na záhradu vynikajúcim riešením. A netreba sa báť ani bývania v chate.

 

Presne toto si totiž želali mladí rodičia s tromi deťmi. Svoje prianie presťahovať sa do záhradnej chaty bolo vynikajúcim riešením. Jedného dňa však už samotný záhradný domček prestal priestorovo päťčlennej rodine stačiť. A tak vznikol nápad na projekt, ktorý by nenarušil ani pôvodnú stavbu, ani záhradu, do ktorej bola „zasadená".

Ostatní práve čítajú: Fľak od vína? Toto sú prírodné čističe kobercov, ktoré máte určite doma

Nielen cez víkend

Mnohé rodiny sa utiekajú do prírody a na chaty iba počas víkendov. Ak sa však rozhodnete spraviť z tohto typu bývania svoje trvalé útočisko, musíte siahnuť po kreatívnych riešeniach. Odmenou za to vám môže byť nefalšovaný vidiek v podobe výhľadov do korún stromov, na vlastnú záhradu a úrodu na dosah ruky.

Prečítajte si aj: Čo všetko vás čaká v najnovšom čísle časopisu Lepšie Bývanie?

Mladá rodina začínala v chatke v záhradkárskej osade na kraji Bernolákova. Toto pokojné miesto na dosah od Bratislavy pôsobí aj dnes vidiecky. Sliepky, brechot psov a mnoho zelene. Ideálne miesto na výchovu detí.

 

Architekti sa rozhodli, že pôvodnú chatu nebudú meniť, ani do nej zasahovať. Napriek tomu potrebovali vytvoriť priestor pre tri deti a zároveň pridať do záhrady viac tieňa, kým získajú tienenie zo zasadených stromov.

Mohlo by vás zaujímať aj: Neurobte aj vy takúto chybu a radšej v tom deti podporte!

Podmienok, ktoré si na projekt kládli, však bolo viac. Chceli ho zvládnuť svojpomocne, ideálne vo dvojici, pričom nechceli zasiahnuť do záhrady, vytvoriť krytú terasu a ešte aj po celú dobu realizácie projektu na „stavbe" priamo bývať. Podarilo sa.

Pozrite si aj: Otvorenie showroomu výdatný dážď neprekazil

Nápad vo vzduchu

A tak vytvorili drevenú prístavbu na stĺpoch, pod ktorou vznikla želaná krytá terasa. Voľba drevenej konštrukcie mala viacero dôvodov. Hodí sa nielen do otvorenej záhrady, ale ide aj o ľahký materiál a manipulácia s ním si nevyžadovala ťažké mechanizmy. Zároveň vzniknutá prístavba vďaka strategicky umiestneným oknám vytvára vzdušný, otvorený priestor, čím aj pri pobyte vnútri ostáva človek súčasťou záhrady.

 

Čo takto získali?

V samotnej chate má rodina k dispozícii na prízemí kúpeľňu, jedáleň a kuchynský kút, na poschodí sa následne nachádza rodičovská spálňa a televízna miestnosť. Tu je aj prechod do prístavby, ktorú tvoria dve miestnosti oddelené drevenou stenou. Jej hĺbka je nadštandardná - 85 cm, aby sa mohla využívať aj ako poschodová posteľ, knižnica a šatník zároveň. Rodina má takto k dispozícii úžitkovú plochu 66 štvorcových metrov.

Pozrite si aj: Už nevedia, čo by za nábytok v obchode pýtali? Vyrobte si ho sami!

Projekt vznikol v bratislavskom ateliéri TOITO, ktorý je laureátom Ceny za architektúru CE-ZA-AR 2013 v kategórii Interiér a viacnásobný nominant v kategóriách Interiér, Rodinný dom a Obnova a prestavba. Prestavba záhradnej chaty sa stala tohtoročným víťazom v kategórii Rodinné domy projektom s označením 3.0.

Prečítajte si aj: Krok za krokom: Ako pestovať sukulenty vonku i doma

Ateliér TOITO sa venuje najmä téme bývania, vytvára riešenia, v ktorých prehodnocuje realitu bývania a usiluje vytvoriť domov, ktorý reflektuje potreby a sny užívateľov. Tam, kde je tendencia k dizajnu, hľadá architektúru. Bývanie mimo štandardný rámec plochy, rozpočtu, zaužívaných vzťahov a predstáv je nosná téma ateliéru TOITO.

Pozrite si víťazov tohto prestížneho ocenenia v našej GALÉRII. Krásny projekt!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia