Toto musíte vidieť: Keď chýbajú pozemky, domy stoja na streche budov!

Strecha je perfektný priestor na stavbu domu. Ak je dostatočne veľká a má vhodnú nosnosť. Nikto vám neskáče nad hlavou, máte skvelý výhľad a môžete si na nej urobiť malú záhradku.

Väčšina ľudí v určitom období života zatúži po dome. Ponúka viac súkromia a komfortu. Stačí mať financie a vhodný stavebný pozemok. A to môže byť problém, keď sa nechcete vzdať benefitov života v meste. Všetko máte poruke, prácu, lekára, krúžky pre deti. Preľudnené mestá však nedisponujú voľnými pozemkami. Čo robiť? Odporúčame zdvihnúť hlavu hore...

Pozrite si aj: Neželaný hmyz v kuchyni. Ako sa ho zbaviť?

Mám rozprávkový dom

Počuli ste o dreveniciach na panelákoch na košickom sídlisku? Išlo o inštaláciu, ktorá mala poukázať na rozdiel medzi architektúrou kedysi a dnes. Musíme oceniť výborný nápad, ako sa vysporiadať s nedostatkom pozemkov. Veď v posledných rokoch sa roztrhlo vrece s nadstavbami na už existujúcich domoch. Záujem o podkrovné bývanie je vysoký, no získať môžete opäť len byt. Ak chcete mať aj kúsok zelene, ponúkame do pozornosti niečo iné.

 

Ako to môže vyzerať

Na 85. West Street neďaleko Columbus Avenue v New Yorku vznikla na strechách troch budov nová komunita. Strechy sú navzájom prepojené a stoja na nich domčeky so skutočnou záhradou, kde môžu relaxovať a grilovať na čerstvom vzduchu bez toho, aby vytiahli päty z domu. Neďaleko, na 78. West Street si architekt Andrew Tesoro vytvoril pohodlný poschodový dom.

Ostatní práve čítajú: Povešajte si v kuchyni bylinky - štýlová domáca lekárnička!

Jeho túžba bývať vysoko v oblakoch sa začala, keď v roku 1990 kúpil ateliér postavený na streche budovy. Rozhodol sa, že ho prerobí na poschodový dom so sedlovou strechou. Jeho dom má na prízemí kuchyňu, jedáleň a obývaciu izbu a na poschodí sa nachádzajú tri spálne a dve kúpeľne.

Kliknite si aj na: 5 spôsobov ako zaviesť minimalizmus v kuchyni

Unikátna drevostavba

Modernejšie pôsobí projekt spoločnosti WARchitect, ktorá navrhla moderný drevený dom na streche bytového domu v Bangkoku v Thajsku. Dom má sklenené steny, otvorenú obývaciu izbu a jedáleň, samostatnú kuchyňu, dve spálne a kúpeľne.

 

Na nedostatok súkromia sa majiteľ nemôže sťažovať, pretože dom stojí dostatočne ďaleko od okraja strechy a zdola ho nevidieť. Z kuchyne môžete vstúpiť na malé nádvorie so stromom a na „terasu" sa dá vyjsť vďaka posuvným skleneným dverám aj zo spálne.

Mohlo by vás zaujímať aj: Zariaďte si kuchyňu v industriálnom štýle

Ako parazit

Potrebu riešiť bývanie rýchlejšie pre vzrastajúcu populáciu a nedostatok miesta sa rozhodol aj ekvádorský ateliér architektúry El Sindicato Arquitectura, ktorý vytvoril mini domy. Ich konštrukcia má tvar A a je vyrobená z dreveného rámu a oceľovej fasády, medzi ktorými je izolácia z kokosových vlákien. Dom má len 39 „štvorákov", ale nájdete v ňom všetko, čo k životu potrebujete - kuchyňu, kúpeľňu a spálňu. Dom stačí napojiť na existujúce siete, preto ho ateliér prirovnáva k parazitovi.

Pozrite si túto neuveriteľnú architektúru v našej GALÉRII.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia