Hostina kráľovskej rodiny: Čo NIKDY nenájdete na ich stole? Zvládli by ste tieto prísne pravidlá?

Bývanie celebrít | 01.02.2019

Ako to vyzerá, keď ste pozvaní na večeru či veľkolepý banket k britskej kráľovskej rodine? Významné štátne akcie sa plánujú viac než rok vopred! Tušili ste, čo patrí k etikete a čo sa objaví na stole?

Príprava dôležitých akcií v kráľovskom paláci prebieha s veľkým predstihom, získať pozvanie je otázkou prestíže a veľkou poctou. Ide o maximálne formálne udalosti, preto je viac zážitkom samotná prítomnosť, než fakt, že sa za prítomnosti kráľovnej či ďalších členov kráľovského rodu "napcháte" do sýta.

Prečítajte si aj: Varíte si v kuchyni maximálne kapučíno? Potom by vaša kuchyňa mala vyzerať takto!

Jesť smiete, len pokiaľ je kráľovná

To koniec-koncov ani nie je možné. Prísny protokol totiž velí, že jesť smiete, len pokiaľ je kráľovná. Tú tiež viaže mnoho pravidiel nielen pri stole. Personálu dáva pokyny pomocou kabelky, ktorú má vždy pri sebe.

 

Konzumácia je ukončená vo chvíli, keď položí svoju kabelku na stôl. Vtedy si hostia môžu dať posledné sústo. Pomocou kabelky dáva aj iné signály, keď si ju počas rozhovoru napríklad preloží z ľavej ruky do pravej, želá si ho ukončiť.

Prečítajte si aj: Klasika nás nudí: Tieto 3 netradičné kuchyne sú čoraz obľúbenejšie

Čo na stole nenájdete?

Kráľovskej rodine sa nepodávajú niektoré druhy potravín, ktoré sa považujú za nebezpečné, či už z dôvodu otravy, alebo alergických reakcií, patria medzi ne napríklad rôzne morské mäkkýše. O kráľovnej sa tiež vie, že nemá rada cesnak, preto sa na jej akciách do jedál nepridáva.

 

Jedlá sú pripravované s veľkou precíznosťou a vždy úplne od základu, žiadne skratky, polotovary či iné vylepšenia nie sú prípustné. Počas jedla si kráľovná rozdelí konverzáciu s hosťami jednoduchým spôsobom. Pri konzumácii prvého chodu sa rozpráva s hosťom po svojej pravici, počas druhého chodu po ľavici.

Prečítajte si aj: Neuspokojte sa s drevotrieskou: Toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí skutočný drevený stôl 

Etiketa pre každého

Kráľovská etiketa sa dodržiava počas všetkých jedál, a niektoré z pravidiel by mali byť samozrejmosťou pre každého - nielen pre hostiteľa. Ak je potrebné prerušiť konzumáciu a vzdialiť sa od stola, mali by ste položiť príbor krížom cez tanier, aby personál tanier neodniesol. Po dojedení sa príbory položia rovnobežne vedľa seba smerujúc vpravo dolu.

Prečítajte si aj: Koniec pravidlám: Vo svete fičí trend BOHO kuchyňa: Sloboda, farebnosť, voľnosť

Než banket či slávnostná večera vypukne, zdobí sa sála a zostavujú sa stoly. Každý jeden predmet či už sú to príbory, taniere, alebo doplnky je prekontrolovaný, kráľovná zvyčajne do detailu všetko preverí, medzi inými aj kompletnú kvetinovú výzdobu.

 

Tieto prípravy trvajú celé dni, rovnako ako prípravy v kuchyni. Pohostiť však 150 ľudí v kráľovskom štýle nie je žiadna hračka. Čo poviete, prijali by ste pozvanie?

Ako vyzerá takáto hostina v praxi, uvidíte v našej galérii. Skutočne - kráľovská.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia