Budete prekvapení, ale personál musí v kráľovskom paláci robiť TIETO veci

Bývanie celebrít | 05.02.2019

Žiť v stáročnom paláci plnom umeleckých diel a tajných zákutí nie je vôbec jednoduché. Kráľovská rodina by sa nezaobišla bez množstva personálu, ktorý má na starosti rozhodne viac než len bežné upratovanie. Kráľovský palác je vlastne jednou obrovskou firmou, neveríte?

Vzhľadom na to, že kráľovská rodina nemá len jedno sídlo, je nevyhnutné, aby sa niekto staral nielen o početné paláce a budovy k nim patriace, ale aj o pozemky, zvieratá, vozový park a, samozrejme, nespočetné umelecké diela, ktoré sa tam nachádzajú.

Pozrite si aj: Máte miniatúrnu panelákovú kúpeľňu? No a čo - inšpirujte sa našimi nápadmi!

Spolu s bohatým spoločenským životom, ktorý musia nielen kráľovná s manželom viesť, si to vyžaduje dokonalú organizáciu a mnoho rôznych profesií.

 

Dobre fungujúci stroj

Personál z kráľovskej domácnosti má na starosti nielen Buckinghamský palác, ale v rámci Londýna aj palác St. James a tiež Windsorský palác a Holyroodhouse - palác v Edinburghu. Aby všetko správne fungovalo, je kráľovská domácnosť rozdelená na päť rôznych oddelení, ktoré spolu prirodzene musia úzko spolupracovať.

Pozrite si aj: Správne osvetlenie v kúpeľni: Z kutice bude wellness

Jedno z nich slúži ako osobný úrad kráľovnej pri jej konštitučných, vládnych a politických úlohách. Organizuje jej domáce i zahraničné stretnutia, všetok oficiálny program a radí napríklad aj pri ústavných otázkach. Pripravuje jej prejavy, vybavuje korešpondenciu, zaobstaráva oficiálne dary či gratulácie.

Pozrite si aj: Zmodernizujte svoju kúpeľňu tak, že vymeníte len jednu vec: Musí to byť táto

Tam, kde sú peniaze...

Dôležitá je aj finančná stránka - kráľovská domácnosť totiž funguje ako firma s finančným oddelením, s personálnym či s IT oddelením a dokonca má aj oddelenie vnútorného auditu a oddelenie na správu majetku. Áno, s takým množstvom personálu je potrebná nielen kontrola, ale aj kvalitné IT zabezpečenie.

 

Nezabúda sa ani na pohostinnosť, veď kráľovský dvor pravidelne usporadúva veľké akcie. Profesionáli sa tu starajú o catering i kompletné udržiavanie celej domácnosti. Nejde pritom len o bežné upratovanie, patria sem aj floristi a stylisti, čalúnnici a aj remeselníci a reštaurátori, ktorí majú pod palcom zariadenie palácov.

Pozrite si aj: Prichádzajú prekvapivé zmeny: Aké budú kúpeľne v roku 2019?

Viac než len záhradná párty

Ďalšie oddelenie sa stará o tú časť kráľovninho programu, ktorá sa týka rôznych ceremoniálov a verejných udalostí. Organizuje pre ňu záhradné párty, štátne návštevy, vystúpenia v parlamente, ale pomáha aj pri kráľovských svadbách - nič z toho sa totiž nemôže konať bez súhlasu a kontroly zo strany kráľovnej. Pod palcom majú aj kráľovské stajne a všetky cestovné prostriedky.

Pozrite si aj: Kúpeľňa s WC: Kedy ich spojiť a kedy radšej rozdeliť?

Samozrejme, nezabúda sa ani na starostlivosť a ochranu umeleckých diel v kráľovských palácoch. Kráľovská zbierka je totiž prístupná aj verejnosti a kráľovná Alžbeta s manželom dozerajú na dobrý stav všetkých umeleckých diel.

 

Čo poviete, tiež ste si doteraz predstavovali, že členovia kráľovskej domácnosti okolo kráľovnej iba upratujú, stelú postele a servírujú vyberané jedlá?

Pozrite si v galérii, ako sa stará personál o svojich kráľov. To takto vyzerá ich pestúnka?!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia