Máte doma tento úžasný doplnok aj vy? A viete, kto ho vymyslel? Budete sa čudovať!

Doplnky, dekorácie | 30.06.2019

Určite poznáte toto kreslo, navrhla ho mladá švédska dizajnérka, ktorá je vždy pripravená ľudí niečím prekvapiť. Pozerá sa na svet detskými očami, čo vysvetľuje jej veselý a hravý štýl.

 

Máte to doma? 

Okrem tohto ľahučkého a obľúbeného kresla navrhla dizajnérka Maria Vinka, ktorá o sebe vraví, že by najradšej nikdy nevyrástla, veľa ďalších predmetov, ktoré máte možno tiež doma.

Prečítajte si aj: Štýlová domácnosť: 10x nezvyčajný dizajn 

Chce šíriť veselosť

Poznávacím prvkom jej dizajnu je všadeprítomný jemný humor. Mária verí, že veselý postoj k životu sa cez jej dizajnérske kúsky prenesie k ľuďom do celého sveta. Zároveň dbá na to, aby si čo najdlhšie zachovali príťažlivý vzhľad a, samozrejme, dobre slúžili.


 

Ohrievače na nohy

Väčšina podivných vecí pochádza z jej hlavy. Napríklad vankúšik s dvomi otvormi, do ktorých si môžete schovať nohy, aby ste si ich zahriali. Maria ho komentovala takto: „Beriem na vedomie, že nevyzerá najštýlovejšie, ale je veľmi praktický.Na severe Švédska, kde som vyrastala, boli podlahy chladné, viem o čom hovorím."

Prečítajte si aj: Takto vyzerá dokonalý dizajn 

Vášeň zdedila po babičke

Vďaka starým rodičom, ktorí boli remeselne veľmi zruční (dedko bol stolár a babička dokázala robiť čary s textilom) snáď neexistuje materiál, ktorý by táto mladá dizajnérka dokonale nepoznala. Pri práci využíva všetko dostupné, ale najviac obľubuje prácu s textilom. Potiahla ním napríklad aj obaly na fľaše, ktoré namiesto ladničky udržiavajú nápoje studené.

 

Bodkovaný svet

„Veľa mojich výrobkov má bodky. Vždy snažím klásť dôraz na jednoduchosť  a hravosť a práve bodky vytvárajú dobrú náladu a šíria energiu. Napr. bodkované vešiaky, koberce či posteľné obliečky vyrobené z ľanu, sú silné, no zároveň mäkké a priedušné, a preto veľmi príjemné na spanie."

Prečítajte si aj:Dizajn z lona prírody 

Banánové kreslo

Nápad vyrábať hojdacie kreslo Gullhomen z banánových šupiek dostala počas pracovnej cesty vo Vietname, kde ho videla medzi odpadom. Vlákno z banánovníka je pritom vhodné do interiéru aj exteriéru, nezaťažuje životné prostredie a vo forme kresla je veľmi pohodlné, čo mu pridáva na hodnote.

 

Kto je Maria Vinka

Maria Vinka sa narodila v r. 1984, korene má v provincii Västerbotten na severe Švédska, kde vyrastala obklopená krásnou sámskou prírodou. Od absolvovania Vysokej školy dizajnu na univerzite v Göteborgu pracuje ako dizajnérka. S manželom fotografom Clive Tompsettom a 3 deťmi žije v Göteborgu na juhozápade Švédska.

Inšpirujte sa aj v našej galérii.

Pripravila: Daniela Mýtna

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia