Domácnosť bez tohto doplnku nie je ani domácnosť!

Doplnky, dekorácie | 04.07.2019

V našich domovoch máme často veľa doplnkov a dekorácií, ktoré by sme ani nepotrebovali. Existuje však jedna, na ktorú rozhodne nezabúdajte!

V žiadnej domácnosti by nemala chýbať aspoň jedna váza. A najlepšie, ak máte váz hneď niekoľko, rozhodne sa zídu, a to dokonca aj vtedy, keď doma žiadne čerstvé kvety nemáte. Pekná váza vám však môže robiť radosť aj na pracovisku. Čo treba vedieť o vázach a ako si vyrobiť vlastnú, originálnu?

Pozrite si aj: 8 dôvodov, pre ktoré si nesmiete nechať ujsť júlové číslo časopisu Lepšie Bývanie

Či už váš partner „prikvitne" s jedinou červenou ružou, alebo vám k sviatku prinesie bohatú kyticu, mala by byť každá domácnosť pripravená. Mať aspoň jednu vázu, do ktorej postavíte voňavý darček, to sa rozhodne oplatí!

 

Pre rôzne kvety - rôzne vázy

Výšku a tvar vázy voľte podľa dĺžky stonky a objemu kytice. Vyššia štíhla váza sa hodí pre jedinú kvetinu alebo do nej umiestnite trojicu kvetov, nižšiu a širšiu vázu so stabilnou základňou použite na objemnejšie kytice s veľkým počtom rastlín či doplnkov.

Pozrite si aj: Toto je horoskop na celý život! Čo vám hviezdy nadelili do vienka v otázke bývania?

Priehľadná či nie?

Je výhodou mať priehľadnú vázu napríklad z číreho skla? Áno, jediným pohľadom zistíte, koľko vody je vo váze, a či netreba v nádobe vodu vymeniť. Základným pravidlom je meniť vodu raz denne, ak ste zabudli, tak najneskôr po dvoch dňoch vodu rastlinám napustite. Voda sa totiž nielen vyparuje, ale stonky sa vo vode aj rozkladajú.

Pozrite si aj: Ak bude VODNÁROVI doma chýbať toto, utečie vám preč!

Iste poznáte ten nepríjemný zápach, ktorý sa objaví, ak kvetiny vo váze ponecháte dlhšiu dobu. Váza sa následne od rozložených zvyškov náročne čistí (hlavne ak má nepravidelný tvar s ťažko dostupnými miestami a s úzkym hrdlom).Nevýhodou priehľadnej vázy je estetické hľadisko - nie vždy si musíte želať, aby bol pohľad na stonky odhalený, pozornosť majú predsa priťahovať pekne naaranžované kvety.

 

A čo iné materiály?

Štýlovú vázu môžete vytvoriť alebo kúpiť z množstva materiálov od plastu cez sklo, keramiku, kov až po drevo či aktuálne veľmi moderný betón. Ak si zvolíte porézne materiály, vždy myslite na ich vlastnosti, dlhodobý pobyt rastlín vo vode v takomto prostredí môže skrátiť životnosť kytice. Zabúdať netreba ani na to, že niektoré vázy sú špecificky určené skôr na sušené rastliny alebo na iné dekoračné účely.

Pozrite si aj: Popustite uzdu fantázii. Pošlite deti k babičke a vymaľujte im izbu

Aké? Vo váze nemusíte mať vždy len kyticu. Čo takto rákosie, klásky obilia alebo vetvičky? Do priehľadnej vázy môžete nasypať farebný piesok, štrk, dekoračné kamene alebo iné drobné predmety, napríklad v kontrastných vrstvách. Vytvoríte tak zaujímavý a jedinečný doplnok do vášho interiéru.

 

Ako vyrobiť vlastnú vázu

Ide o jeden z najjednoduchších bytových doplnkov, ktorý vytvoríte z mnohých predmetov priamo vo vašej domácnosti. Menšie vázy vyčarujte zo sklenených nádob, postačí ich ozdobiť stužkou alebo motúzom, skúsiť môžete aj farby na sklo. Ak máte chuť pustiť sa do väčšieho experimentu, zakúpte si hobby betón (alebo iný obľúbený materiál na tvorenie) a experimentujte s tvarmi i s farbami.

Náš tip: Vlastnoručne vyrobená váza je aj vynikajúcim darčekom.

Inšpirujte sa nádhernými vázami v našej GALÉRII. Ak máte chuť nejakú si vyrobiť vlastnoručne, pustite si naše VIDEO.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia