Naučte sa spolu s nami maľovať na hodváb

Doplnky, dekorácie | 03.08.2019

Takmer všetci obdivujeme jemné maľby na hodvábe, a preto sme sa vybrali zistiť, ako sa pomocou tejto starej čínskej techniky mení kus hodvábu na umelecké dielo.

Arteterapia maľovaním

Nasťa Huštáková pochádza z o StaréhoTekova, kde nadobudla vzťah k folklóru, k prírode a výtvarnému umeniu. Počas pracovnej stáže v Nemecku sa v rámci arteterapie prvýkrát stretla s maľovaním na hodváb. Úplne jej učarovalo a odvtedy sa tejto technike venuje už 15 rokov.


 

Pomohla náhoda

Od začiatku sa jej páčilo ako sa farby na hodváb vpíjajú a navzájom prelínajú. Fascinovalo ju to a chcela sa o tejto technike vedieť čo najviac. Po návrate domov náhodou zbadala inzerát o kurze maľovania na hodváb, okamžite sa naň prihlásila.

Prečítajte si aj: Domov plný farieb

Kam zmizli čiary?

Nasťa nám ukázala ako sa hodváb napína na rámy a potom začala pevnou rukou maľovať na látku kontúry kvetov. Tie po 24 hodinách zmiznú. Kreslia sa totiž sublimačnými fixkami z ktorých farba vyprchá. Pri prenesení návrhu na hodváb si Nasťa pomáhala pauzovacím papierom, na ktorom ho mala predkreslený.

 

Kto neskúsi, nepochopí

Samotné maľovanie je nesmierne jemná práca, ktorá vyžaduje cit a veľkú trpezlivosť. Kto to neskúsi, nepochopí, koľko práce je za každým výtvorom. Na hodváb sa používajú dva druhy farieb, jedny sú zažehľovacie, veľmi sýte a trvácne. Keď sa žehlením zafixujú, už sa nedajú vyprať. Druhé - naparovacie sa fixujú pomocou pary v špeciálnom valci a ich výhodou je vysoký lesk.

Prečítajte si aj: DIY do pohody: Vytvorte si páčivé doplnky 

Vlastné tajomstvá

V dielničke plnej drevených rámov, háčikov, gumičiek, farieb, štetcov, ktorú má Nasťa v Hainburgu, kde býva, nám potom ukázala nielen ako sa tieňuje, ale aj ako vytvára rôzne efekty pomocou cukru a soli. Odkedy sa maľovaniu na hodváb venuje, prišla už na mnohé tajomstvá, čojej umožňuje vymýšľať stále komplikovanejšie techniky a vytvárať zaujímavejšie diela.


 

Jemný, ale pevný

„Ľudia si myslia že hodváb sa rýchlo zničí, ale to je veľký omyl. Pokiaľ si ho sami nezničíte, vydrží roky a jeho výhodou je, že sa ľahko perie a rýchlo schne," vysvetlila Nasťa klientkám, ktoré mali obavy že im odev či dekorácie z hodvábu, ktoré si vyrábali, dlho nevydržia.

Prečítajte si aj: DIY doplnky: Tento výber nás najviac zaujal 

Viac inšpirácií nájdete v našej fotogalérii.

PRIPRAVILA: Daniela Mýtna, FOTO: Peter Brenkus

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia