Počuli ste už o „falošnej" mozaike?

Doplnky, dekorácie | 24.08.2019

Nemusíte lámať kúsočky keramiky a prácne ju zostavovať a lepiť na podklad. Existuje spôsob, ako si mozaiku z keramiky urobíte oveľa ľahšie!

Je to jej hobby

Ing. arch. Lucia Mészárová, zakladateľka Ceramic Academy, spolu s manželom, začali organizovať kurzy interiérového dizajnu. Lucii to nestačilo a keďže práca s hlinou je jej hobby, založila si popri nich súkromnú školu keramiky, ktorá ponúka letné školy a krátkodobé i dlhodobé kurzy keramiky.

 

Tisíc možností

„Svet keramiky nemá žiadne hranice ani pravidlá, a to je na ňom úžasné," tvrdí Lucia a dodáva, že z hliny sa môžu robiť nielen „falošné" mozaiky, ale aj šperky a rôzne dekorácie." Po krátkom teoretickom úvode dostal každý do ruky keramickú hlinu, ktorú si musel premiesiť ako cesto a potom rozvaľkať. Janka nám ukázala akým spôsobom sa dá na hline vytvoriť mozaika.

Prečítajte si aj: Záhrada po vzore južanov: Keramika na iný spôsob 

Odtlačiť, vykrojiť alebo vyrezať

Na hlinu je možné urobiť odtlačok čipky, vykrajovať ju vykrojovačmi alebo nožíkom podľa vlastnej predstavy vyrezať akýkoľvek tvar. Možností je neúrekom, tu sa fantázii naozaj medze nekladú. Tí kreatívnejší môžu kombinovať a ozdobiť výrobky prírodnými materiálmi alebo pridávať na seba vrstvy.

 

„Falošná mozaika"

Výhodou takejto „falošnej" mozaiky je, že bude mať vzor, farby a veľkosť aké si každý sám zvolí.Najlepšie je vyskúšať s plátmi hliny urobiť aj netradičné tvary ako napríklad „vlnenie". Po skompletizovaní stačí výrobky vložiť do pece a o týždeň ich ešte čaká glazovanie a maľovanie.

Prečítajte si aj: Vyrábajte si doplnky a dekorácie vďaka tejto veci! 

Viac fotografií nájdete v našej fotogalérii.

Pripravila: Daniela Mýtna, FOTO: Miro Miklas

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia