Akváriá sú novým hitom medzi dekoráciami: Ako z nich ale vyčistiť hnusný sliz?

Doplnky, dekorácie | 15.08.2019

Čistíme akvárium: Viete to robiť správne?

Viete správne čistiť akvárium? Nie, ono to nie je o vybraní rybičiek, vyliatí vody a následnom napustení čerstvej. Alebo ste naopak presvedčení, že pri čistení akvária musíte všetko dezinfikovať a umývať kamienok po kamienku? Aká je skutočná pravda o čistení akvárií? Poďme sa spolu pozrieť.

Prečítajte si aj: Táto vec je symbol domova, ale čoraz viac sa z našich bytov vytráca!

Úplne základným faktom, ktorý je potrebné si uvedomiť, je to, že čistenie akvária je nevyhnutné prispôsobiť podľa potrieb jeho obyvateľov. Tomu ušijete na mieru frekvenciu i práce, ktoré budete robiť.

 

Typická predstava o čistení akvária, v ktorom musíte všetko dezinfikovať od podkladu až po celé zariadenie, je rozhodne mylná. V akváriu žije mnoho užitočných baktérií, ktoré odstraňujú škodlivé látky a bez ich prítomnosti by sa vašim rybičkám nedarilo. Preto po dezinfekcii siahajte iba v nutných a v oprávnených prípadoch, nie v rámci rutiny.

Prečítajte si aj: Našli sme 5 super pomôcok, ktoré vám spríjemnia čas na záhrade či na balkóne

Ideme na to

Pri čistení je potrebné mať k akváriu dobrý prístup, preto odložte kryt i všetky nepotrebné časti bokom, aby nezavadzali. A teraz sa pustite do najväčších plôch vášho akvária - teda do skla. Toto čistenie je nevyhnutné, lebo na sklách rastú riasy a usádzajú sa nečistoty, ktoré sú pre prostredie akvária škodlivé. Pri čistení dbajte na efektivitu, ale zároveň nepoškodzovanie povrchov, napríklad ich poškriabanie.

Prečítajte si aj: Túžite po luxuse a originalite v byte, ALE za pár centov? Dá sa to!

Siahnuť môžete po magnetickej stierke - nezabúdajte však, práve pri tomto type dochádza najjednoduchšie k poškriabaniu povrchov. V hlbších akváriách sa vám osvedčí plávajúca magnetická stierka, ktorú nemusíte loviť, vypláva totiž sama.

 

Rizikom pre sklenené povrchy sú aj žiletkové škrabky, používať by ich mali hlavne skúsenejší akvaristi. Zrejme najjednoduchšou voľbou pre každého sú stierky na rukoväti. V ďalšom kroku je potrebné postarať sa o rastliny. Tu využijete nožnice i pinzety, správne nástroje voľte podľa druhu rastlinstva, ktoré máte zasadené. Pinzety v akváriu používajte primárne na sadenie rastlín.

Prečítajte si aj: Koberec alebo podlaha? V predsieni využijete viac TÚTO vec!

Teraz vyčistite dekorácie a kamene. Aj na týchto povrchoch sa ukladajú riasy. Tie časti, ktoré je možné vybrať z akvária, pokojne vyberte a vyčistite mimo neho. Ak sa vám nechce vyberať žiadnu súčasť vybavenia a dekorácií alebo ich len nie je možné vyberať, čistite ich mechanicky priamo na mieste. Tu vám poslúži aj šikovná pomôcka, teda úplne obyčajná zubná kefka.

Prečítajte si aj: Štýlové sklenené police prevzdušnia priestor a pôsobia luxusne

Odkalenie dna

V spodnej časti akvária sa ukladajú rôzne zvyšky a nečistoty. Ide o zvyšky potravy, živočíšny odpad a podobne. Je preto nutné tento kal pravidelne odstraňovať. Majte však vždy na pamäti, že kal je zároveň zdrojom živín a dobrých baktérií. Odkalovaním je možné odstrániť až tretinu objemu vody akvária, nikdy by sme však nemali vymieňať celý obsah akvária, maximálne polovicu objemu vody, aby sa nenarušila rovnováha.

 

Napriek tomu je výmena vody veľmi dôležitá, platí, že čím menšie akvárium je, tým častejšie výmenu vody robíme. Zariadenie, ktoré na výmenu vody zvolíte, vychádza z vašich potrieb - a aj z finančných možností. V ďalšom kroku vyčistite filtre. Spôsob čistenia závisí od druhu zariadenia, pridŕžajte sa, samozrejme, návodu.

Prečítajte si aj: Pozrite sa na krb na 7 spôsobov!

Ešte vám ostávajú posledné dva kroky. Prvým je zapnutie UV lampy na odstránenie zeleného zákalu v akváriu. Jej pôsobenie odstráni zvyšky siníc a rias. Až po vypnutí UV lampy dodajte do vody hnojivá, aby mali rastliny správnu a dostatočnú výživu.

A teraz si pozrite v našej GALÉRII, aké dizajnové môžu byť akváriá vo vašom interiéri!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia