Kachličkové trendy: Aký obklad vybrať a ktoré farby teraz letia?

Doplnky, dekorácie | 25.08.2019

Kachličky, obkladačky, dlaždice, akokoľvek ich nazveme, jedno majú spoločné. Dokážu zmeniť váš domov. Poradíme vám, ako vybrať tie správne.

 

Kedysi bolo zvykom poobkladať nimi komplet celú kúpeľnu. Našťastie tento trend je dávno za nami. To však neznamená, že kachličky už nie sú v móde. Práve naopak, objavujú sa v nových podobách na rôznych miestach. Napríklad aj na stene v obývačke.

Okrem mozaiky na štýl portugalských azulejos, ktoré sú hitom posledných rokov, sú čoraz populárnejšie ručne robené kachličky rôznych tvarov. Ich výhodou je, že vám výrobca vie výjsť v ústrety a prispôsobiť vzor a farbu vašim predstavám. Zabudnite na obyčajné štvorce, máme tu rybie šupiny, vlnovky, či obľúbené hexagony.

 

Prečítajte si aj:Dizajnér tvrdí: Je jedno, akú máte kuchyňu: Hodia sa vám tam biele kachličky 

Nebojte sa nových farieb

Mentolovo zelená alebo púdrovo ružová sa nemusí objaviť iba vo vašom šatníku. Skúste namiesto obyčajných bielych kachličiek zvoliť jemnú farbu. Najlepšie vynikne s bielou alebo svetlosivou špárovačkou.

 

Mohlo by vás zaujímať: Desatoro kladenia dlažby

Mozaiková stálica

Kedysi bola drobná mozaika určená výhradne do kúpeľne. Perfektne funguje aj ako zástena za kuchynskou linkou. Praktické žienky určite ocenia, že na mozaike nie sú takmer vôbec viditeľné šmuhy, keďže plocha je rozbitá na malé kúsky.

 

Prečítajte si aj: Kachličky robia kuchyňu krajšou

Rôzne odtiene

Zaujímavý efekt dosiahnete, ak skombinujete kachličky v rôznych odtieňoch jednej farby. Najlepšie ukážu, ak ich uložíte do takzvaného stromčekového vzoru, aký poznáme z tradičných drevených podláh.

 

Pre super nápady kliknite: Ako znovu oživiť lesk obkladov v kuchyni či kúpeľni

Dokonalý mix

Nebojte sa ani kombinovať rôzne tvary kachličiek. A tým nemyslíme, že na stenu dáte menšie obdĺžnikové kachličky a na zem väčšie. Pozrite sa, ako to spolu ladí slonovinovobielej mozaike a lososovým rybím šupinám.

 

Nedokončené okraje

Objavujú sa nielen na dlážke, kde plynulo prechádzajú do parkiet, ale aj na stenách. Napríklad ako za touto kuchynskou linkou, kde kachličky nekončia v rovine ale niektoré kachličky opticky vyskakujú do priestoru.

 

Prečítajte si aj: Správny výber obkladov a kachličiek vám ušetrí veľa peňazí: Na čo si dať pozor?

Modrobiela mánia

Presne tento typ kachličiek spustil pred pár rokmi priam mániu. Modrobiele kachličky s orientálnymi vzormi vtedy zháňal takmer každý, kto staval alebo prerábal svoj domov. Ich výhodou je, že sa hodia nielen do kúpeľní ale aj do kuchyne či už na zem alebo na stenu. Veľkú parádu urobia jednoducho všade.

Mohlo by vás zaujímať: Ako na obkladačky v kuchyni

Náš tip!

Ak máte chuť na zmenu ale nechcete kvôli novým kachličkám rozbúrať celý byt, je tu pre vás skvelé riešenie v podobe nalepovacích kachličiek. Ide vlastne o nálepku vo veľkosti vašej kachličky, ktorú po jednej nalepíte na existujúcu kachličku. Výhodou je, že ak vás omrzia, jednoducho ich dáte dole.

Viac inšpiratívnych fotiek nájdete v našej galérii.

Autor: Jana

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia