Povedzte NIE asfaltu a pošľapanej záhrade: Toto sú tie najkrajšie záhradné chodníčky

Doplnky, dekorácie | 23.08.2019

Záhrada nemôže byť len divočina, musíte v nej mať nejaké chodníčky, aby ste dokázali prechádzať. My vám ukážeme tie najkrajšie inšpirácie, aké ste kedy videli.

Obľúbenosť kameňa v záhrade je vysoká. Ide o trvanlivý materiál, ktorému neprekáža slnko, dážď ani mráz. Výborne spevní povrch a v spojení so zeleňou a s kvetmi je nádherný. Kamenné cesty pôsobia prirodzene bez ohľadu na to, v akom štýle sa nesie záhrada. Stačí si vybrať druh, ktorý jej najviac vyhovuje - veľké alebo malé kamene, štrk či okruhliaky.

Ostatní práve čítajú: (FOTO) Dokonalá čierna kuchyňa: Nie je depresívna, je noblesná

Cestička, kam vedieš?

Hlavnou úlohou ciest je spojiť bod A s bodom B a prepojiť rôzne časti záhrady. No plnia aj estetickú úlohu. Dôležitá je nielen šírka (asi 60 - 80 cm), ale aj celkový vzhľad. Chodníček nesmie zbytočne rozbíjať trávnik, ale má do neho nenásilne zapadnúť. Aj keď priama cesta je najkratšia, estetickejšie vyzerá kľukatý chodník. Pristane najmä malým záhradám.

 

Ako na to

Zárukou úspechu je príprava podkladu. Pred samotným kladením kameňa najprv odstráňte z miesta rastliny, burinu a potrebné množstvo zeminy, v závislosti od výšky dlažby. Prvú vrstvu tvorí štrk a následne nasypte jemný piesok. Kamenný materiál môžete klásť aj do betónu, čím chodník získa väčšiu pevnosť. Každý kameň je iný, no v záhrade sa väčšinou používa žula, kremenec, bridlica a pieskovec.

Ostatní práve čítajú: Využite úložný priestor v chladiacej zóne v kuchyni

Vždy iné

Kamenné cestičky môžu byť elegantné i „prírodnejšie", jednofarebné aj pestré. Na ich vyloženie môžete použiť jeden alebo viac druhov kameňa, mixovať rôzne veľkosti. Nádherný výsledok dosiahnete, ak do nich zakomponujete kvitnúce trvalky alebo sukulenty. Vďaka nim nebudete musieť často venovať pozornosť čisteniu škár od buriny. Na tento účel sú vhodné najmä rastliny s nízkym vzrastom, max. 3 - 5 cm, ktoré neprekážajú pri chôdzi.

Ostatní práve čítajú: Čo mať v umývacej zóne v kuchyni, aby ste získali úložný priestor?

Nášľapné kamene

Veľmi pekné kamenné cesty vytvoríte práve z tohto typu kameňa. Každý kameň má inú veľkosť a tvar a chodník potom po uložení pripomína mozaiku. Symetrickú cestičku vytvoríte, ak použijete kamene s rovnakou veľkosťou. Medzi nášľapnými kameňmi nechajte široké škáry, ktoré vyplníte machom, jemným štrkom, mulčom alebo kvitnúcimi rastlinkami.

 

Dekoratívny chodníček

V záhrade si môžete pomocou kamienkov vytvoriť dekoratívny chodník. Je prácnejší, ale výsledok stojí za to. Kamennú mozaiku ukladáte do maltového lôžka, podklad tvorí jemný štrk. A okrem kamienkov ešte potrebujete veľkú dávku trpezlivosti.

Ostatní práve čítajú: Kávovar v kuchyni musí byť. Na čo si dať pozor pri jeho výbere?

Skôr ako sa pustíte do práce, si na papier nakreslite výslednú podobu chodníka. Z kameňov môžete vytvoriť mandalu, špirály, geometrické alebo kvetinové vzory. Pre krajší výsledok použite farebne odlišné kamene, prípadne niektoré z nich namaľujte farbou.

V našej GALÉRII nájdete až 50 perfetkných inšpirácií. Ak by vám bolo stále málo, vo VIDEU nájdete ďalšie!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia