Vyrobte si romantickú krhličku. Fotopostup krok za krokom!

Doplnky, dekorácie | 31.08.2019

Krhlička nemusí byť iba praktický pomocník. Vďaka technike dekupáže ju zmeníte na nádherný doplnok, ktorý pokojne vystavíte na okne.

Táto technika je navyše taká jednoduchá, že ju zvládnu aj menej zručné gazdinky.

 

Prečítajte si aj: Pitný režim pre záhradu

Čo budete potrebovať:• plechovú krhličku,• vodouriediteľnú akrylátovú alebo akrylovú bielu farbu,• štetec na farbu, menší štetec na lepidlo, štetec na lak,• servítku,• lepidlo na servítkovú techniku,• vodouriediteľný lak• brúsny papier - zrnitosť 80 a 150,• hubku a odmasťovací prostriedok (jar)

Mohlo by vás zaujímať: Rastliny určujú životný štýl

Ako na to:

1. Krhličku je potrebné pred nanášaním farby odmastiť, preto ju pomocou hubky dobre umyjeme vo vode zmiešanej prostriedkom na riad.

 

2. Na vysušenú krhličku nanášame v jednom smere ťahavými pohybmi zvolenú farbu v niekoľkých vrstvách. Jednotlivé vrstvy necháme dobre vyschnúť - časový odstup cca 15 min. Občas prebrúsime jemným brúsnym papierom, aby povrch ostal rovnomerne hladký po celom obvode krhličky.

 

Prečítajte si aj: Vyrobte si sviečky: Je to ľahšie, než si myslíte!

3. Zo servítky vystrihneme motív, ktorý chceme na krhličku aplikovať, odstránime dve spodné vrstvy servítky a ponecháme si len vrchnú s obrázkom. Následne tento motív na servítke ešte dookola otrháme, čím docielime, že servítka lepšie priľne ku krhličke a obrysy servítky sa stanú neviditeľnými.

 

4. Servítku štetcom namočeným do lepidla opatrne uhladzujeme, treba dať pozor na to, aby sa neroztrhla. Pri väčších motívoch začneme natierať od stredu ku krajom. Ľahšie sa tak vyrovnajú nerovnosti.

 

Mohlo by vás zaujímať: Vyrobte si: Rozprávkové minizáhradky

5. Po dobrom vyschnutí servítky ešte môžeme niektoré časti krhličky prejsť hrubším brúsnym papierom pre vyšúchaný efekt.

 

6. Nakoniec celú krhličku zafixujeme v niekoľkých vrstvách vodouriediteľným lakom - opäť s časovým odstupom cca 15 min medzi jednotlivými nátermi. Krhlička sa môže bežne používať v exteriéri a interiéri nielen ako pekný doplnok, ale aj praktický pomocník v každej domácnosti.

 

 

Vyskúšajte aj: Kvetináče, ktoré vás dostanú: Vyrobte si ich tiež!

TIP na záver - nie všetky servítky majú biely podklad. Aj napriek tomu je dobré pod servítku používať svetlé farby, aby servítka na rovnakom podklade nezanikla. Následne doladiť okolie servítky tieňovaním, aby sa prekryl prechod servítky na podklad.

 

Vyrobila pre Vás:Martina Široká

Aj keď vyštudovala ekonomiku a manažment podniku, za srdce ju chytila vôňa dreva a nekonečné možnosti servítkovej techniky. Už niekoľko rokov sa venuje tejto záľube na plný úväzok, pričom zároveň prevádzkuje aj e-shop s drevenými polotovarmi - www.servitkovatechnika.sk vhodnými pre túto techniku. Jej tvorbu nájdete na www.sashe.sk/manda. 

Ďalšie inšpiratívne fotky a nápady nájdete v našej galérii.

Autor: Jana

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia