Nechutí vám káva, ktorú si pripravíte doma? Zrejme robíte tieto 2 veci zle

Doplnky, dekorácie | 04.09.2019

Ak patríte k milovníkom kávy, rozhodne viete, že dobrý kávovar vám ju pripraví najchutnejšiu. Má to však svoj háčik.

Ten spočíva nielen v zakúpení kvalitnej kávy, ale aj v správnej starostlivosti o prístroj, ktorý nám obľúbený nápoj denne pripravuje. A aby sme nezabudli, voda zohráva v tomto procese dôležitú úlohu tiež. Takže? Staráte sa o svoj kávovar správne?

Ostatní práve čítajú: Toto zviera je najlepší priateľ človeka a mali by ste ho mať na záhradke: P. S. Nie je to pes

Možno ste doteraz svojmu kávovaru nevenovali prílišnú pozornosť. Avšak kávičkári, ktorí chcú mať svoj obľúbený nápoj pripravený v najvyššej kvalite, teda s lahodnou chuťou i s vôňou, by pravidelnú starostlivosť o kávovar nemali podceniť.

 

Je to zložité?

V zásade nie. Je dobré vedieť, že všetky časti prístroja, ktoré prichádzajú do styku s kávou, sa postupne zanášajú. Zároveň na všetky časti kávovaru, ktoré sú v styku s vodou, pôsobí nepríjemný vodný kameň. Na tieto dve nástrahy je nutné dávať pozor a pravidelne ich odstraňovať. Predĺžite tým životnosť kávovaru a docielite kvalitnú prípravu nápoja.

Ostatní práve čítajú: Odpadnete, keď zistíte, ako často máte meniť utierky či obrusy v kuchyni

Pekne podľa návodu

Áno, už pri výbere nového kávovaru sledujte, či vám ponúka čistiaci program. Je vhodné, ak prístroj nielen po určitej dobe používania sám upozorní na potrebu čistenia, ale si ju vie sám aj zabezpečiť. Majiteľ kávovaru dodá len potrebný čistiaci prostriedok, prípadne vykoná potrebné kroky.

Ostatní práve čítajú: Už viac nepotrebujete strážneho psa: Vymeňte ho za toto podceňované zvieratko

Náš tip: Spôsob čistenia i jeho frekvenciu si naštudujte už s kúpou prístroja, aby vás neskôr nezaskočila. Ak pripravujete kávu často - niekoľkokrát denne, vyčistite svoj kávovar aspoň raz mesačne.

 

Frekvenciu môžete aj zvýšiť, ak máte pocit, že sa zmenila chuť kávy alebo že stroj nefunguje optimálne. Svoju dôležitú úlohu tu zohráva kvalita vody použitá na prípravu nápoja. Zvyknite si pravidelne opláchnuť všetky dostupné časti kávovaru, ktoré prichádzajú do styku s kávou. Tá je totiž mastná a na horúcich častiach kávovaru sa postupne pripaľuje.

Ostatní práve čítajú: Čím všetkým ulahodíte praktickému Kozorožcovi?

Ako dosiahnuť dokonalú chuť kávy?

Kupujte si kvalitnú kávu, ktorú je nutné skladovať vo vhodných podmienkach. Druhou zložkou kvalitnej kávy je voda - tá tvorí prevažnú časť nápoja, preto je nevyhnutné venovať jej mnoho pozornosti. Do kávovaru by ste mali používať výhradne filtrovanú vodu, bežná voda z vodovodu je zvyčajne príliš tvrdá a zároveň v nej cítiť chlór.

Ostatní práve čítajú: Akváriá sú novým hitom medzi dekoráciami: Ako z nich ale vyčistiť hnusný sliz?

Ak poznáte hodnoty svojej vody, môžete ich porovnať s číslami, ktoré pre dokonalú kávu navrhujú odborníci. Tvrdosť by mala byť na úrovni 70 - 90 mg, ph 7 a TDS, teda množstvo všetkých organických a anorganických látok menších ako 2 mikrometre by nemalo presahovať hodnotu 120 - 140 mg. Tretím krokom k dokonalej káve je jej príprava v čistom a vo funkčnom kávovare.

Pozrite si v našej GALÉRII, aké rôzne kávovary a mlynčeky existujú. Je to dosť dizajnová záležitosť!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia