Túto vec nezatracujte! Dokáže vám zväčšiť aj tú najmenšiu miestnosť

Doplnky, dekorácie | 05.09.2019

Koľkí z vás sa môžu hrdiť, že nemajú žiadnu malú miestnosť vo svojom byte? Viac bude asi tých, čo uvítajú akýkoľvek trik na ich zväčšenie. Nuž, nech sa páči...

Spočiatku si možno budete myslieť, že priečky v drobnom priestore musia zaberať zbytočné miesto, ktorého je aj tak málo. Časom pochopíte, že ide o dobrý nápad. Pretože paravány a priečky nemusia byť nepriehľadné, ale môžu byť aj ozdobné a vedia malý priestor esteticky a prakticky predeliť.

Pozrite si aj: Zabudnite na tapety a kachličky, totálnym trendom sú sklenené zásteny

Zóny v jednej izbe

Malý byt často musí plniť kumulované funkcie. Obývačka sa stáva aj pracovňou niektorého z rodičov, prípadne kúskom detského ihriska. V spálni bude tiež praktické vytvoriť si kút na čítanie, prácu, lúštenie krížoviek a spánok.

 

Paraván sa hodí aj do detskej izby, ak je zdieľaná dvojicou detí. Má skrátka mnoho výhod, a pritom nemusí vôbec ísť o nepriehľadné priečky, pretože paravány vedia byť umeleckou ozdobou, estetickým doplnkom, vedia nezavadzať, ale prakticky slúžiť.

Pozrite si aj: Už nikdy viac obyčajná vaňa! Keď zbadáte týchto 7 druhov, odpadnete!

Otvorené predely

Paravány a perforované priečky sa čoraz viac uplatňujú práve v malých priestoroch, ktoré využívajú atraktívny trend spojenia kuchyne s obývačkou. To, čo sa vo veľkých halových bytoch a domoch rieši priestorovým delením, napríklad pomocou sedačiek či knižníc, môže v malom byte pekne rozporciovať práve paraván.

Pozrite si aj: Ak máte radi prírodu, toto neprežijete! Inšpirujte sa kúpeľňami, ktoré dýchajú zeleňou

Ideálne, ak je perforovaný. Tým pádom nebráni prenikaniu svetla, miestnosť neochudobňuje, stále ju robí priehľadnou hoci už viditeľne oddelenou. Takýto paraván môže byť aj pekným kusom nábytku, ktorý do priestoru vnesie aj závan príjemnej estetiky.

 

Zdôraznenie akcentu

Predelovým paravánom môžete priestor nielen krájať, ale zároveň zdôrazniť jeho charakter. Čo to znamená v praxi? Že vyberiete štruktúry a materiály podľa toho, aké sa do miestnosti hodia. Do orientálne ladenej izby si môžete dať mahagónové drevá alebo naopak aj slovenská izba sa ešte vylepší s paravánom z poctivého bukového dreva a z ľanovej tkaniny. Možnostiam, farbám, štruktúre ani prevedeniu paravánu sa medze nekladú.

Pozrite si aj: Umývadlá na vysokej nohe nie sú vôbec zlý nápad!

Paraván si môžete urobiť aj sami

Pri paraváne do hry vstupuje aj DIY prvok. Nie všetko si musíte kúpiť v obchode. Výroba jednoduchého paravánu napríklad na predelenie postele od pracovného prostredia môže byť vyriešená aj pomocou voľne padajúcich a ukotvených lán. Necháte si ich obrásť brečtanom? Prečo nie?

Pozrite si aj: FOTOinšpirácia: Keď je toaletný papier súčasťou dizajnu...

Aj živý paraván je zaujímavý nápad, navyše sa budete prebúdzať ako kdesi v ďalekej džungli. Látkové či drevené paravány si zvládnete vyrobiť šikovnými rukami. Alebo vás možno za srdce chytí ten hotový. Pravdou však je, že na paraván je vždy miesto. Aj v malom priestore, ktorý skultivuje.

A teraz si pozrite v našej super GALÉRII, čo všetko dokážu paravány spraviť v praxi.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia