Ak máte pred dverami nesprávnu rohožku, donesiete si domov vírusy, fúj!

Doplnky, dekorácie | 01.10.2019

Rohožiek a koberčekov sú plné obchody, ale viete si vybrať skutočne tú správnu?

Máte pred dverami rohož? Zbytočnosť? Rozhodne nie. Rohožku mnohí považujú za zastaralú, prípadne ako možnosť vtipne alebo gýčovo pozdraviť návštevu. Rohože však stále plnia dôležitú funkciu a pri ich výbere by ste mali dbať na omnoho viac faktorov než len na výzor! Poďte si s nami správne vybrať.

Pozrite si aj: Radi sa pozeráte na pekné veci? Toto je 9 tipov na najlepšie jesenné výlety

Možno ste doteraz zvažovali, či pred svoje dvere umiestnite rohož, prípadne ste si kládli otázku, prečo ju tam vlastne máte. Veď možno nežijete v rodinnom dome, kde vstupujete z exteriéru priamo do obytných priestorov, ale vaše dvere od bytu sú mnoho poschodí vzdialené od vstupnej brány. Napriek tomu má rohož pred dverami dôležitú funkciu a vytvára účinnú ochranu.

 

Pred čím?

Samozrejme, pred prachom a nečistotami. Ani v tých najlepšie udržiavaných domoch nemožno zabrániť prachu, aby sa vám dostal do bytu, na podrážkach topánok rovnako nosíte malé čiastočky nečistôt, nehovoriac už o zvieratách akými sú psi, nezabudnime na kočíky, bicykle a iné športové pomôcky. Áno, aj keď na prvý pohľad nie sú špinavé.

Pozrite si aj: Odborníci radia, ako sa starať o veľké sklenené plochy, aby neboli plné šmúh

Zachytí 80 % nečistôt

Vhodne umiestnená a zvolená rohož dokáže zadržať až 80 percent nečistôt, ktoré by ste si inak priniesli priamo do interiéru. Preto majte jednu vždy umiestnenú v exteriéri. Táto rohož má mať od výrobcu označenie ako exteriérová. Zvyčajne je vyrobená z polypropylénu a pomocou malých výstupkov odstráni z obuvi (a z iných povrchov) väčšinu špiny a nečistôt.

Pozrite si aj: Tento štýl nie je pre každého: Miestami drsný, chladný, ale vždy elegantný (FOTO)

V priestore, kde si obuv vyzúvate, je vhodné umiestniť interiérovú rohož. Neplatí to len pre verejné miesta, akými sú kancelárie či iné zariadenia, rovnako sa vám osvedčí aj v domácnosti, mimoriadne v prípade, že ide o viacčlennú domácnosť alebo o domácnosť s deťmi.

 

Sú aj iné rohože?

Samozrejme, tie sú určené na špeciálne účely. Zdravotnícke zariadenia, laboratóriá, ale aj spracovateľské podniky využívajú dezinfekčné rohože, ktoré sú napustené dezinfekčným prostriedkom. Zariadenia, kam sa zvyčajne dostáva verejnosť (neraz naboso), využívajú tzv. hygienické rohože - zvyšujú totiž úroveň hygieny.

Pozrite si aj: Učte sa od majstrov: Toto sú najkrajšie hotelové kúpeľne, chcete takú aj vy?

Ako si vybrať rohožku?

Vyberajte podľa umiestnenia, teda do interiéru alebo exteriéru, toto je prvé kritérium. Následne už máte možnosť vybrať si zo širokej ponuky výrobcov ohľadom rozmerov, dizajnu či farebnosti. Ak vám nevyhovuje žiadna bežne dostupná na trhu, môžete si ju dať vyrobiť na mieru.

Pozrite si aj: Chcete bývať ako kráľovná, hoci máte len panelákový byt? S týmto štýlom sa to dá

A čo jednotlivé materiály?

Typickým materiálom je kokosové vlákno. Rozhodne sa ho nebojte, je to tradičný materiál zo šupky kokosových škrupín. Výborne vám poslúži, pretože dobre čistí obuv a zachytáva nečistoty. Ak však potrebujete zachytávať vlhkosť, voľte niektorý z modernejších priemyselných materiálov, napríklad polypropylén. V domácnosti vám dobre poslúžia aj rohože z bavlny a z mikrovlákna.

 

Ako sa o ňu starať?

Podľa pokynov výrobcu môžete čistiť rohožku na sucho alebo ďalšími spôsobmi. Nezabúdajte, že v jesenných, zimných a jarných mesiacoch by ste ju mali čistiť podľa potreby, pokojne aj denne alebo v rovnakej frekvencii ako upratujete priestory, ktoré sa za vašou rohožkou nachádzajú.

Pozrite si aj: Inšpirujte sa našimi babkami: Vintage je opäť v móde!

Náš tip: Kam s očistenými topánkami? Po vstupe do bytu obuv umiestnite na odkvapkávač, ak je mokrá alebo vlhká, inak ju uložte na interiérovú rohožku alebo koberček, či priamo do skrine na topánky.

Vyberte si z našej GALÉRIE tú najkrajšiu rohožku, nájdete tam aj krásne prírodné motívy.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia