Neviete, ako zavesiť obrazy? Poradíme vám, ako si vytvoriť domácu galériu

Doplnky, dekorácie | 12.10.2019

Obrazy sú jednoduchým riešením, ako premeniť prázdne steny na umelecké dielo.

Vytvoriť domácu galériu je trochu ako poskladať puzzle. Aby vyzerala dobre musia jednotlivé dieliky do seba zapadať. To však neznamená, že rámy musia byť rovnako veľké alebo zarovnané ako vojaci v šíku. Práve naopak, neobávajte sa kombinovať rôzne veľkosti aj typy rámov. Nie každý si však vie predstaviť ako budú obrazy na stene vyzerať, preto je dobré si ich predtým vyskúšať naaranžovať na dlážke.

 

Prečítajte si aj: Vaše fotky ako originálne obrazy

1. Dôležitá je výška

Stred hlavného obrazu by mal vysieť vo výške 145 cm. Je to priemerná výška, v ktorej sa nachádzajú ľudské oči. Aj preto ju používajú múzeá. Pocitovo sa vám to bude zdať nízko, ale verte, že to bude vyzerať lepšie. Väčšina ľudí totiž robí tú chybu, že vešia obrazy príliš vysoko. Pritom je lepšie, ak sú bližšie k pohovke, alebo inému nábytku.

 

Mohlo by vás zaujímať: Obrazy v kúpeľni? Prečo nie?

2. Využite washi pásku

Načrtnúť rozvrhnutie obrazov na stene môžete pomocou takzvaných washi pások, ktoré sa dajú ľahko odstrániť, bez toho, že by poškodili stenu. Páskami si na stene vyznačte veľkosť rámov. Pomôže vám to aj pri pribíjaní klinčekov.

 

Prečítajte si aj: Ako zladiť obrazy?

3. Podľa šablóny

Na internete nájdete rôzne tipy a šablóny, podľa ktorých si môžete vašu galériu navrhnúť. Jednoduchou možnosťou je aj nakresliť si veľkosti obrazov v zmenšenej verzii na papier, vystrihnúť ich a potom sa s nimi pohrať a meniť ich umiestnenie až kým nebudete s výsledkom spokojný.

 

Mohlo by vás zaujímať: Slovák Vladislav ručne vyrába drevené obrazy: Toto umenie budete chcieť aj vy!

4. Nielen obrazy

Do vašej mini galérie môžete zakomponovať nielen obrazy a fotografie, ale aj zrkadlo, hodiny či nejakú drobnosť, môže ísť o suvenír, prvé baletné topánočky, alebo starú tenisovú raketu. Originalite sa medze nekladú.

 

Prečítajte si aj: Dôvody pre čiernobiele obrazy

Ďalšie inšpiratívne fotografie nájdete v našej galérii.

Autor: Jana

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia