Videli ste už takéto nezvyčajné ozdoby na vianočný stromček?

Doplnky, dekorácie | 10.11.2019

Papierové kvety sú naozaj krásne a môžete nimi vyzdobiť nielen svoj byt, ale aj vianočný stromček. Keď sa naučíte postup, rozkvitnú vám jeden za druhým rovno pod rukami.

Nebudete vedieť prestať!

Tvorenie kvetov z papiera je nenáročné na materiál. Môžete použiť papiera s gramážou od servítok až po kartón a sami zistíte, že snáď neexistuje kvet, ktorý by sa nedal vyrobiť.Ako pomôcku si môžete rozobrať živý kvet.

Nikdy nezvädnú

Pri otázke prečo uprednostniť papierové kvety pred živými sa vždy rozprúdi zaujímavá debata.Výhodou je, že nikdy nezvädnú, sú finančne nenáročné, dajú sa urobiť zo zvyškov papiera a pri ich tvorení krásne zrelaxujete! navyše, keď niečo tvoríte, menej zjete a tak môžete aj schudnúť. Kvietkotvorba sa dá využiť aj na zdobenie darčekov, rámov, pohľadníc alebo rôznych dekorácií v byte či na vianočný stromček.

Prečítajte si aj: Kvety ako živé 

Čím viac vrstiev, tým bohatší kvet

Najjednoduchšia je technika vrstvenia. Vystrihnuté lupienky rôznych veľkostí sa postupne lepia na seba. Čím bolo vrstiev viac, tým bol kvet bohatší. Vôbec nemuseli byť dokonalé, práve naopak, akékoľvek nepresnosti sú skôr žiadúce. Môžu sa dokonca prekladať vyťahanou gázou alebo kúskami látok, či vrecoviny.

 

Nebojte sa farieb

Keď lepidlo zaschne kvet sa stláča, krčí a riasi prstami, až kým nie ste spokojní s výsledkom. Pekný efekt vytvoria aj zafarbené okraje. Môžete to urobiť tupovaním alebo štetcom s farbami, kávou, čajom alebo jemným obhorením.

Toto vas bude zaujímať: Pre kreatívne ruky: Najštýlovejšie dekorácie z papiera

Vyrobte si ruže

Na kráľovnú kvetov - nádhernú ružu stačí vystrihnúť 3 kruhy v tvare kvetu a vyrezať z nich ešte slzu a srdiečko, všetky časti zvinúť, zlepiť a nastoknúť na stonku omotanú papierom. Stonka môže byť z drôtika, špajdle alebo konárika.

 

Rozetky z harmoniky

K ďalším základným technikám patrí skladanie do harmoniky, pri ktorom sme si pomohli ryhovacou podložkou. Naskladaný papier sa pri vnútornom okraji zlepí a na záver sa do stredu nalepí ozdôbka.

Aj toto je zaujímavé: Vianoce ožívajú: Dekorácie za pár drobných 

Slimák na papieri

Niektoré kvietky sa robia nakreslením slimáka a vystrihnutím špirály z hocijakého papiera a jeho zrolovaním a zlepením na začiatku a konci. Čím dlhší pás vystrihnete, tým väčšie budú kvietky. Ešte krajšie budú pri použití zúbkovaných nožníc.

Ešte to môžete vylepšiť

Nebojte sa experimentovať s rôznymi tvarmi, farbami. Namiesto papiera môžete použiť staré knihy, noty, noviny, letáky, ale aj obaly od vajec či mafinové košíčky. Môžete si pomôcť aj rozobratím živého kvetu. A ak chcete niekoho prekvapiť, do stredu namiesto ozdoby vložte cukrík, bižutériu.

Viac inšpirácií nájdete v našej galérii.

Pripravila: dan

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia