Pozitívna kuchyňa: Tipy, ako v nej mať lepšiu energiu vďaka feng-šuej

Feng-shuei | 27.04.2018

Kuchyňa je srdcom domova a za najdôležitejšiu miestnosť v domácnosti ju považuje i čínske učenie feng šuej. Podľa neho symbolizuje totiž zdravie, hojnosť a bohatstvo. Ako zabezpečiť, aby v kuchyni prúdilo dostatok pozitívnej energie čchi?

Správne farby
Vplyv farieb na ľudskú psychiku je nespochybniteľný. Podvedome si vyberáme farby, ktoré sa nám páčia a cítime sa pri nich uvoľnene. Výber správnej farby do kuchyne je dôležitý pre náš pocit, ale aj pre vytvorenie pozitívnej atmosféry. Podľa feng šuej by ste sa mali vyhnúť čisto čiernej a bielej farbe. Odporúča sa doplniť ich o zemité odtiene alebo akcent výraznej farby, napríklad červenej. Prúdenie pozitívnej energie najlepšie zaručia jemné odtiene, napríklad žltá, béžová, krémová.

Inšpirujte sa: Tipy ako vyvážiť elementy feng-šuej v domácnosti

Venujte pozornosť osvetleniu
V kuchyni sa nezaobídete bez kvalitného osvetlenia. Potrebujete ho pri práci aj pre vytvorenie atmosféry. Niektoré kuchyne sú svetlé vďaka dennému svetlu, vo väčšine si musíte pomôcť umelým osvetlením. Ideálne je kombinovať rôzne druhy osvetlenia a dôkladne nasvietiť najmä pracovnú plochu. K harmónii prispeje doplnkové osvetlenie v skrinkách.


Oddeľte živly

V kuchyni sa stretávajú rôzne živly - voda i oheň. Drez a sporák by však nemali stáť vedľa seba. Ak to inak nejde, oddeľte ich dreveným prvkom. Podľa feng šuej sporák reprezentuje bohatstvo, preto ho udržujte čisté a funkčné. Dôležité je jeho umiestnenie v rámci dispozície. Počas varenia by ste mali mať výhľad na dvere, lebo len tak môžete pripravovať jedlo v pokoji. V opačnom prípade si môžete pomôcť tak, že nad sporák zavesíte zrkadlo. Získate prehľad o dianí za chrbtom a zrkadlo navyše znásobí energiu ohňa, čo pomôže pritiahnuť bohatstvo.

Prečítajte si: 5 najčastejších feng-šuej chýb, ktoré doma robíme

Žiadne ostré hrany ani predmety
Podľa feng šuej všetko, čo je ostré, priťahuje negatívnu energiu. Vystavené nože pôsobia znepokojujúco a môžu byť nebezpečné. Z tohto dôvodu nože nedržte v stojanoch na linke, ale odložte ich do zásuvky. Rovnaké pravidlo platí o jedálenskom stole, ktorý má priamy vplyv na vzťahy v rodine. Ak chcete, aby všetko fungovalo, zvoľte namiesto hranatého okrúhly alebo oválny stôl.


Udržte priestor uprataný a funkčný

Všeobecným pravidlom feng šuej je udržiavať priestor čistý, uprataný a ponechať v domácnosti len veci, ktoré používate, potrebujete a milujete. Zariadenie a prístroje v kuchyni musia byť funkčné. Pravidelne upratujte kuchynské skrinky, trieďte potraviny, udržujte nože ostré. Poškodený jedálenský servis, hrnce či pomôcky vyhoďte. Pozitívnu energiu v kuchyni získate a udržíte, ak bude efektívne usporiadaná. Často používané predmety uložte dopredu, hriankovač držte v blízkosti chleba, potreby na varenie a pečenie v blízkosti varného centra atď.

Pozrite sa: Kuchynská lavica sa zíde tam, kde je problém s miestom

Používajte ju denne
Ľudské srdce si nedáva pauzu, preto používajte aj svoje „kuchynské" srdce denne. Často používaná a obývaná kuchyňa aktivizuje energiu čchi. Spoločná príprava jedla a jeho konzumácia prispieva k harmonickým vzťahom v rodine. Ideálne je, ak je kuchyňa priestranná, aby sa do nej zmestila celá rodina, ideálne je prepojenie s jedálňou alebo obývacou izbou.

Pozrite sa aj do galérie pod článkom a inšpirujte sa modernými a harmonickými kuchyňami.

Autor: Radomír
Zdroj foto: Homedit

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia