Toto väčšina Slovákov v bytoch podceňuje: Psychológovia TO odporúčajú pre duševné zdravie

Feng-shuei | 13.03.2019

Byty si zariaďujeme podľa toho, čo sa nám páči, poprípade podľa trendov súčasnosti. Sú však veci, ktoré pri zariaďovaní vynechávame, hoci psychológovia sa zhodujú, že by sme ich veľmi potrebovali! O čo ide?

Spomaľte a vytvorte si relaxačný kútik

Termíny, pracovné povinnosti či starostlivosť o rodinu nás neraz tak pohltia, že si ani neuvedomujeme, ako „ide život". Žijeme v pokluse a dni, týždne aj mesiace letia rýchlym tempom. Nevzdychajte, že doba je šialene rýchla, ale niečo s tým urobte.

Prečítajte si aj: Malý, ale jarý: Inšpirujte sa bytom 41 m² sviežim ako vypratá košeľa

Vedome spomaľte, začnite vnímať svoje pocity a uspokojovať svoje potreby, jednoducho, viac relaxujte. A najlepšie vám to pôjde v relaxačnom kútiku.

 

Prečo mať samostatný kútik na oddych?

Domov je útočisko, pokojný prístav, oáza uprostred hektického sveta. Preto sa v ňom obklopujeme najmä predmetmi, ktoré milujeme, obľúbenými farbami i fotografiami blízkych, ktoré v nás navodzujú príjemné pocity. Napriek tomu je vhodné, vytvoriť si špeciálne miesto, kde vás nebude rušiť iný člen domácnosti, úplne sa odosobníte od okolitého diania a ponoríte do vlastných myšlienok.

Prečítajte si aj: Romantický, vidiecky, ale zároveň elegantný: Zariaďte si byt v belgickom štýle

Ideálny je minimalizmus

Nemusíte cvičiť jogu, aby ste mohli meditovať. Meditácia je totiž skvelý spôsob relaxu, keď sa zameriavate len na svoj dych a telo. Oddýchnuť si však môžete i pri počúvaní pokojnej a uvoľňujúcej hudby. Prepnúť do oddychového režimu vám pomôže prostredie.

Prečítajte si aj: Toto by sme nečakali: Viktoriánsky štýl je späť a svieži ako nikdy predtým

Relaxačný kútik si zariaďte tak, aby vás v ňom nič nerozptyľovalo. Menej je viac, ale neznamená to, že to v ňom musí vyzerať asketicky. Ide skôr o minimalizmus - vo farbách aj v množstve dekorácií a zariadenia.

 

Pastelové farby, príjemné vône

Svoj relaxačný kútik vymaľujte farbou, ktorá vo vás vyvoláva príjemné a upokojujúce pocity. Mali by to byť jemné pastelové odtiene. Aj napriek tomu, že počas relaxácie budete mať zatvorené oči, podvedome ich vnímate. Môžete si zapáliť vonné tyčinky alebo aromatickú sviečku.

Prečítajte si aj: Najhorúcejší trend týchto dní udáva štýl: Dajte si podlahy na stenu (FOTO)

Pohodlné sedenie

Či už zvolíte huňatý koberec, teplú deku, kreslo, alebo veľký vankúš na sedenie, malo by sa vám počas relaxácie pohodlne sedieť. Môžete i ležať, ale nemali by ste zaspať, keďže táto poloha a pokojné dýchanie k tomu zvádzajú. Vedomý relax v žiadnom prípade neznamená leňošenie ani spánok.

Prečítajte si aj: Cíťte sa doma ako na dovolenke: Kľúčom je inšpirácia zo Stredomoria

V exteriéri

Relaxačný kútik si môžete zriadiť tiež na balkóne alebo na terase. Obohatíte sa o ďalšie zmyslové vnímanie - na pokožke pocítite vánok vetra i hrejúce slnko, uši zachytia šum lístia, spev vtákov, nos zaregistruje rôzne arómy...

 

Odporúčania na relax

Pohodlne sa posaďte. Zaujmite polohu, v ktorej vydržíte dlhšie. Nejde o to, aby ste sa poskladali do tureckého sedu, keď nie ste dostatočne ohybní a po chvíli zistíte, že vám zdreveneli nohy. Nezačínajte relaxovať, keď čakáte návštevu alebo telefonát, prípadne varíte večeru. Vypnite telefón, prípadne zvonček, aby vás nikto a nič nerušilo.

Prečítajte si aj: Tento druh dizajnu je absolútne IN a navyše vám totálne šetrí peniaze. Páči sa vám?

Vysvetlite svojej rodine, že potrebujete chvíľku len pre seba a za žiadnych okolností vás nemajú rušiť (ak nejde o život). Pokojne zhlboka dýchajte, snažte sa vedome spomaľovať dych. Využívajte tzv. abdominálne dýchanie (do brucha), lepšie si okysličíte mozog.

A ako by mal vyzerať relaxačný kútik vo vašom interiéri? Inšpirujte sa v našej GALÉRII.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia