Dosiahnite v kuchyni rovnováhu: Takto spustíte tok energie podľa feng šuej

Feng-shuei | 10.07.2019

Účinnosť a rovnováha! Toto sú feng šuej tipy, ktoré transformujú vašu kuchyňu.

Kuchyňa bola vždy srdcom domu a plnila významnú úlohu aj pokiaľ ide o dizajn a celkovú atmosféru. Platí to i dnes, moderná kuchyňa neslúž len na prípravu jedál, ale je miestom, kde to žije a stretáva sa celá rodina. S pomocou feng šuej v nej navodíte správny tok energie a rovnováhu bez ohľadu na jej veľkosť.

Ostatní práve čítajú: 80 % z vás má doma zlé umývadlo! Ako si vybrať to správne?

Správne farby

Z pohľadu feng šuej výber vhodnej farby do kuchyne závisí od jej umiestnenia v rámci domu. Kuchyňa na južnej strane vyznie najlepšie v odtieňoch z teplého farebného spektra, ktoré do nej vnesú maximum energie, napríklad červená a oranžová.

 

Kuchyňa na západnej strane pôsobí harmonicky so zemitými odtieňmi, napríklad s hnedou a sivou. Svetlejšie odtiene sivej a modrej sú ideálne pre „severné" kuchyne, kde vytvárajú správnu relaxačnú atmosféru. Živé rastliny symbolizujú život, preto sa im v kuchyni nevyhýbajte.

Ostatní práve čítajú: Spravte v kuchyni tieto triky a nebudete ju vedieť opustiť: Totálna zmena

Poriadok

Akýkoľvek priestor s pozitívnym tokom chi si vyžaduje fungujúce a organizované prostredie. A inak to nie je ani v kuchyni. Uistite sa, že vo vašej kuchyni sa nenachádza nič rozbité ani poškodené - odbité poháre a taniere nahraďte okamžite novými. Naostrite tupé nože a nožnice a pracovné plochy udržiavajte čisté. Platí to aj o potravinách, nič nesmie byť po záruke či skazené. Prispejete tým k harmónii v kuchyni a bude sa vám v nej pracovať efektívnejšie!

Ostatní práve čítajú: Vznikol second hand kuchýň: Chceli by ste kuchyňu z druhej ruky?

Voľná pracovná plocha 

Pamätáte sa, koľko času ste strávili nad plánovaním veľkosti kuchynskej linky? A teraz na nej zavadzajú rôzne predmety - od koreničiek cez rôzne druhy spotrebičov až po „milé" dekorácie. Na pracovnej ploche majte len predmety, ktoré naozaj pri práci potrebujete. Všetko ostatné je balast, ktorý spomaľuje tok energie a komplikuje vám prácu. Udržiavajte kuchyňu čistú a organizovanú a bude harmonickejšia a na pohľad elegantnejšia.

 

Skrine a otvorené police

Feng šuej neodmieta ani otvorené police, trend otvorených políc je totiž stále obľúbenejší, len je potrebné nastoliť správnu rovnováhu medzi nimi a uzavretými skrinkami, aby množstvo vystavených „exponátov" nepôsobilo chaoticky, na prvom mieste je totiž poriadok. Pre tých, ktorí majú pocit, že ho nedokážu udržať ani v skrinkách, sú vhodné matné sklá. Pomôžu i zásuvky, košíky a rôzne typy organizérov, aby ste totálne využili úložný potenciál linky.

Ostatní práve čítajú: Nemáte na kuchyňu miesto? Super! Mini kuchyne sú absolútnym hitom

Zrkadlá a osvetlenie 

Zrkadlá pridajú kuchyni dodatočnú energiu a nevyžadujú veľa miesta, môžu pokojne visieť aj v rohu na stene. Pomôžu i vtedy, ak nie je možné umiestniť sporák tak, aby ste videli na vstupné dvere. Kombinácia zrkadla a osvetlenia vytvorí v kuchyni príjemnú atmosféru. Počas dňa potrebujete čo najviac prirodzeného svetla, preto je dobré mať v kuchyni veľké okno, ktoré zabezpečí i čerstvý vzduch. Priestor presvetlia aj posuvné sklenené dvere.

Ostatní práve čítajú: Rafinované triky ako čo najlepšie využiť úzku, koridorovú kuchyňu

Energia ohňa

Kuchyňa je miestnosť, kde sa vedľa seba stretávajú dva živly - voda a oheň. Sporák a drez by ste nemali umiestniť tesne vedľa seba, ale ani oproti sebe. Ak to inak nejde, konflikt medzi živlami zmierni element dreva.

 

Energia ohňa zohráva dôležitú úlohu, čo sa týka fungovania, zdravia a úspechov rodiny. Podľa feng šuej je lepší plynový než elektrický sporák, pretože neničí energiu jedla. Sporák ako symbol rodinného úspechu treba udržiavať čistý a funkčný a pravidelne používať všetky horáky.

Inšpirujte sa štýlovými kuchyňami v našej GALÉRII. Viac rád o feng šuej zariaďovaní sa dozviete od odborníčky vo VIDEU.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia