Čo znamenajú farby vo feng šuej? Stena v TEJTO farbe vyvoláva hádky

Feng-shuei | 11.07.2019

Farby podľa feng šuej. Čo znamenajú a čo nám prinášajú do miestnosti?

Vymaľovať si izbu neznamená len zakryť stenu farbou. S farebnými odtieňmi je trochu ako s hudbou. Každá má iné ladenie a vplyv na našu psychiku, náladu aj energiu priestoru. Feng šuej pracuje s farbami tak, aby ste si mohli doma naladiť príjemnú symfóniu a nehrať „falošne."

Pozrite si aj: Táto vec je symbol domova, ale čoraz viac sa z našich bytov vytráca!

Farby piatich elementov

Aj dnes funkčné učenie, ktoré je staré tisíce rokov, rozdeľuje farby podľa účinkov do piatich elementov. Naučiť sa ich správne kombinovať nie je žiadna alchýmia. Stačia vám základné znalosti a budete vedieť, ako si farby v izbách naladiť podľa účinkov vo váš prospech tak, aby ste sa cítili príjemne a vyhli sa rušivým prvkom.

 

Feng šuej nedelí farby na studené a teplé, ale podľa príslušnosti k živlom ohňa, zeme, kovu, vody a dreva. Vďaka tomu budete vedieť ľahko skombinovať tú správnu atmosféru.

Pozrite si aj: Našli sme 5 super pomôcok, ktoré vám spríjemnia čas na záhrade či na balkóne

Element ohňa

Je to energia plameňa. To znamená prvku, ktorý má za úlohu rozprúdiť energiu. Oheň je princíp zmeny, premeny a silnej energie, preto podporuje kariéru, zlepšuje výsledky práce, a tak isto prvok ohňa stimuluje sexuálnu energiu a vytvára pocit tepla.

Pozrite si aj: Wau: Materiálové trendy, ktoré pomáhajú znižovať klimatické zmeny

Element ohňa by mal byť preto zakomponovaný v domácej pracovni, a tak trochu aj v spálni, ale opatrne, aby ste namiesto milostných zážitkov nepremýšľali celé noci nad podnikateľskými plánmi. Element ohňa reprezentujú farby ako červená, čo je prirodzené, ale rovnako aj oranžová, fialová, ružová a sýtožltá.

 

Element zeme

Predstavuje stabilitu a podporu. To znamená, že vytvára atmosféru pohody, ochrany, príjemného pocitu, ktorý pripomína objatie milovaného človeka. Zemný prvok je potrebný pre udržanie vnútornej rovnováhy. Môžete ho využiť napríklad v obývačke, v spálni, ale je skvelý aj do kúpeľní, kde napomáha relaxácii. Farbami zeme sú svetložltá, béžová, farba kože, zemité farby celkovo a, samozrejme, pieskovec. Všetky spoločne príjemne ladia.

Pozrite si aj: Malé obkladačky sú out: Pozrite sa, čo sa s nimi robí teraz - sú úúúplne všade!

Element kovu

Precíznosť a efektivita je spoločným menovateľom pre farby šedá a biela, ktoré sa spájajú s týmto elementom. Pomáhajú udržať koncentráciu, precíznosť, ide o farby, ktoré vytvárajú podporu pre ostatné, a tak isto upokoja a pôsobia čisto. Preto ak chcete podporiť práve tieto pocity u vás doma, zájdite si po balenie bielej a šedej farby.

Pozrite si aj: Krajšie bývanie vďaka overeným radám dizajnérov. Hodia sa aj k vám domov

Element vody

Modrú by ste k tomuto elementu určite priradili aj bez nápovedy, ale patrí sem prekvapivo aj farba čierna. Obe prinášajú do interiéru osvieženie a pokoj. Element vody je podľa starobylého učenia feng šuej aj elementom priťahujúcim hojnosť, bohatstvo a prosperitu. Preto je skvelé tieto farby pozvať domov a ešte lepšie do pracovného prostredia.

 

Element dreva

Je najviac spojený s prírodou v podobe hnedej a zelenej. Prináša zdravie a vitalitu na telesnej aj na psychickej úrovni. Dalo by sa povedať, že bez týchto dvoch farieb nenakombinujete zdravý domov. Logicky sú najkrajšie v prirodzených farbách skutočného dreva a zelene.

Inšpirujte sa krásne zariadenými interiérmi v našej GALÉRII. O feng šuej sa dozviete od odborníčky vo VIDEU.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia