Tieto farby sú farbami pokoja: Mali by ste mať nimi doma namaľovanú aspoň jednu stenu

Feng-shuei | 05.11.2019

Poznáte farby pokoja podľa čínskeho umenia feng šuej?

Aké farby prevládajú vo vašom byte? Každú miestnosť môžete mať zariadenú v inej farebnej palete, ale môžete celé bývanie zladiť aj v rovnakých tónoch. Rozhodnutie je len na vás. Dôležitý je totiž výsledok. Ako na vás jednotlivé farby pôsobia? Cítite sa medzi vlastnými štyrmi stenami príjemne a pokojne alebo ste ako na ihlách?

Pozrite si aj: Čo všetko vás čaká v najnovšom čísle časopisu Lepšie Bývanie?

Niektoré nápady vyzerajú dobre v katalógu alebo na papieri, keď ich však prenesiete k sebe domov, nemusia na vás ani zďaleka pôsobiť tak príjemne či zaujímavo ako na fotkách. Platí to okrem iného aj pre voľbu farieb vo vašom interiéri. Práve preto podľa čínskeho umenia feng šuej by ste mali voliť farby s rozvahou, podľa vašich osobných preferencií, ale aj potrieb.

 

A čo jednotlivé farby v priestore prinášajú?

Čo takto veľmi populárna šedá? Je to takmer univerzálna farba, po ktorej sa siaha pri rôznych príležitostiach. Je pravdou, že je neutrálnou farbou. Vo feng šuej je zástupcom kovu. Do priestoru vám vnesie jasnosť, ale môže navodzovať aj istú odmeranosť a odstup. Ide však o veľmi sofistikovanú voľbu vynikajúco kompatibilnú v prípade, že sa snažíte navodiť dojem luxusu. Do vášho priestoru vnesie krásu.

Ostatní práve čítajú: Neurobte aj vy takúto chybu a radšej v tom deti podporte!

Naopak, element ohňa predstavuje fialová farba. Je tajomná a kráľovská zároveň, je však potrebné zaobchádzať s ňou skutočne opatrne. Je to totiž tak silná farba, že by mala byť skôr voľbou na menšie plochy či doplnky. Ak ju túžite mať na stenách, tak len vo svetlejších odtieňoch. Hodí sa do miestností, kde plánujete relaxovať.

Prečítajte si aj: Otvorenie showroomu výdatný dážď neprekazil

V zdraví so zelenou

Presne tak. Nedostatok vitality a zdravia doplňte zelenou farbou. Je to farba zeme. Pomôže vám zharmonizovať dušu, telo aj myseľ. Odporúča sa, ak chcete nabrať silu alebo sa liečite po dlhej chorobe. Podobne ako v prírode i v domácnosti by ste sa mali obklopiť zelenou vo viacerých odtieňoch.

 

Ak vás priťahuje modrá farba a túžite po jej vnesení do svojej spálne či obývačky, určite po nej siahnite. Je to znamenie, že sa do svojho života podvedome snažíte priniesť viac pokoja a pohody. Modrá farba prakticky vo všetkých odtieňoch dokáže presne tieto pocity navodiť.

Kliknite si aj na: Už nevedia, čo by za nábytok v obchode pýtali? Vyrobte si ho sami!

Slnko či vášeň?

Kúpte si žltú pohovku alebo kreslo! Je to na vás príliš radikálne? Nebojte sa tejto energetickej farby slnka. Prináša totiž šťastie. Doslova. Rozjasňuje, je plná energie a môže zvýšiť vašu pracovnú efektivitu alebo chuť do učenia. Hodí sa do kuchyne i detskej (či študentskej) izby.

Mohlo by vás zaujímať aj: Poznáte súčasné trendy v kuchynských lustroch?

V prípade, že by žlté prvky boli pre vás príliš radikálne, zvážte sýtu červenú farbu, symbolizuje totiž nielen oheň, ale aj radosť a vzrušenie. Pomáha vytvárať pokojný domov a upevňuje manželské zväzky. V Číne patrí jednoznačne k znameniu šťastia, preto ju využite vo svoj prospech.

Pozrite si v našej GALÉRII interiéry namaľované v rôznych farbách. Ktorá sa vám páči najviac?

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia