3 čistiaci pomocníci, ktorí nesmú v kuchyni chýbať

Kuchyne | 07.06.2019

Po ktorých čističoch siahate v kuchyni najčastejšie? My to vieme a máme pre vás niekoľko rýchlych tipov, ako si ich zdravo zadovážiť, ak sa vám minú. A navyše, sú omnoho lacnejšie i ekologickejšie než ich náhrady z drogérie!

Kuchyňa je miesto, ktoré chceme a potrebujeme mať neustále čisté a nachystané na prípravu pokrmov. Samozrejme, práve tu dochádza ku každodennému zašpineniu mnohých plôch, ktoré dostávajú takto poriadne zabrať.

Od pracovnej dosky až po drez, na každý typ znečistenia by ste mali mať vhodný čistiaci prostriedok - alebo jeho ekologickejšiu náhradu!

Prečítajte si: Tipy na čistiace prostriedky, ktoré si vyrobíme doma - lacno a rýchlo!

Preč s mastnotou
Bežné znečistenie tanierov, príborov i hrncov odstránite klasickým prostriedkom na riady. Ak však bývate v rodinnom dome, alebo proste patríte medzi ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí, siahnete možno radšej po ekologickejších variantoch prostriedku na riady.

Vyrobiť si doma takýto prostriedok nie je žiadna veda, keď však nemáte ihneď čas, či potrebné ingrediencie, mnohé značky ponúkajú o čosi drahšie, ale ekologickejšie verzie.


Vyrobte si čistiaci prostriedok

Pripravte si dávkovač od tekutého mydla alebo prázdnu fľašu po prostriedku na riady.
Nastrúhajte za šálku mydla (napr. marseillského), pridajte 1,5 násobok objemu vody a pomaly povarte, kým sa mydlo nerozpustí.
Následne do zmesi nalejte 2 lyžice octu a cca tretinu lyžice kryštalickej sódy.
Zmes prelejte do dávkovača skôr než získa tuhšiu konzistenciu.
Pred použitím stačí nádobu pretrepať.
Používajte ako bežný čistiaci prostriedok na riad.


Náš tip

Ak odmasťovacím prostriedkom očistíte pracovné plochy v kuchyni ihneď po ich znečistení, ušetríte si námahu pri neskoršom čistení. Mastnota totiž časom zatuhne a naberie do seba aj prach. Ak sa tak už stalo, uvoľniť ju môžete pomocou parného čističa.

Inšpirujte sa: Nápady, ako sa zbaviť vodného kameňa a pritom ušetriť!

Proti vodnému kameňu
Tam kde treba odstrániť vodný kameň, poslúži jednoznačne ocot. Je lacný, účinný a je vždy po ruke. Pri čistení ho môžete aplikovať spolu so sódou bikarbónou, získate tak aj abrazívny účinok. V prípade, že potrebujete očistiť plochy alebo predmety na ktorých by mohol ostať typický octový pach, nahraďte ocot citrónovou šťavou.


Náš tip:
Zohriaty ocot pôsobí rýchlejšie. Pre lepšiu manipuláciu ho aplikujte z nádoby s rozprašovačom.

Univerzálna sóda
Čistenie so sódou má riadne dlhú tradíciu. Kupujte kryštalickú, jednoduchšie sa s ňou čistia povrchy, napríklad drezy ale aj pripálené hrnce. Sóda vynikajúco pohlcuje pachy, preto ju môžete nasypať napríklad do páchnuceho odtoku, alebo pripraviť do misky a vložiť do chladničky.

Náš tip: Spotrebe sódy (Hydrogénuhličitan sodný) v domácnosti môže byť pomerne vysoká, hlavne ak si ju obľúbite pri rôznych druhoch upratovania. Skúste si ju objednať vo väčšom balení (napr. 5 kg) z bioobchodu alebo chemického veľkoskladu.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia