Kávovar v kuchyni musí byť. Na čo si dať pozor pri jeho výbere?

Kuchyne | 23.07.2019

Pre milovníkov kávy je vhodný kávovar alfou a omegou dňa. No ako si vybrať ten pravý, ktorý bude prenikom dobrej kávy a malých starostí o obsluhu? Výber nie je jednoduchý a žiadny kávovar nie je zlý, akurát môže byť vzhľadom na jeho požiadavky zle vybratý.

Kapsulový automat
Máme tu stroj, ktorý si v poslednom období získava stále viac obľuby. Ak chcete kávu a žiadne starosti, je to absolútne vhodná voľba. Zapnete stroj, vložíte kapsulu kávy a do pár sekúnd máte šálku na stole. Čistí sa automaticky a o nič sa nestaráte.

Pozrite si aj: To musíte vidieť: Bazény, ktoré vyrážajú dych

Medzi nevýhody patrí, že ste odkázaní len na vybraný druh káv od istej značky. Tak isto produkujete množstvo odpadu, ktorý sa nerecykluje. Existujú už aj kapsule, ktoré si môžete naplniť vlastnou kávou, ale toto sa nedá na každom stroji a nie je zaručený výsledok. Obvykle totiž nie sú od výrobcu. Je to však cesta, ako mať rýchlo a bez námahy kávu lepšiu ako rozpustnú.
Automatický kávovar
Na rozdiel od kapsulového je už určený na kávu, ktorú si sami vyberiete. Je tu viacero variácií prípravy a všetko sa odohrá spustením jediného tlačidla. Tu je potrebné povedať, že budete potrebovať mlynček alebo si vyberiete kávovar, ktorý ho ma integrovaný a sám si namelie, čo potrebuje. To je drahšia, ale pohodlnejšia voľba.

Pri automatoch je všetko otázka peňazí. Je to riešenie pre ľudí, ktorí chcú kvalitnú a dobrú kávu, ale o jej príprave nemajú ani šajnu. Nie sú ani baristami amatérmi a majú radi kávu s úrovňou aspoň priemernej kaviarne. Nevýhodou je, že vás takýto kávovar zbaví možnosti ovplyvniť výslednú chuť kávy o váš vklad, ale kávu nepokazí. Spraví ju vždy lepšie ako ten, kto sa v príprave kávy nevyzná.


Prečítajte si aj: Umývadlá na vysokej nohe nie sú vôbec zlý nápad!


Pákové kávovary
Toto sú kávovary pre kávových nadšencov. Nie sú vhodné na rýchlu kávu k rannému behu do práce. Je potrebné správne namlieť kávu v samostatnom mlynčeku. Kávu správne utlačiť, extrahovať a náročnejšie je aj samotné čistenie. Takáto príprava kávy od nahriatia kávovaru až po čistenie vám zaberie aj 15 minút, kým sa dostanete k vychutnávaniu.


Zároveň už ide o kávové umenie, a ak poznáte len kávu sladkú alebo horkú, s mliekom, bez mlieka a teplú alebo ľadovú, toto nebude prístroj pre vás. Ak však chcete z rôznorodých káv vyťažiť to najlepšie, čo sa v nich ukrýva, budete s týmto kamarátom výsostne spokojný.

Low cost riešenie
Radíme k nim takzvané moka kávovary. Poskytujú rýchlu kávu a stoja pár eur. Naplnia sa kávou, postavia na varič a do pár minút máte vcelku kvalitnú kávu. Obľúbené sú hlavne v Taliansku a sú určené na tmavšie pražené kávy.

Potešia však milovníkov kávy, ktorí chcú skúsiť rôzne druhy káv, chcú mať kávu čerstvo namletú a zároveň nemajú čas s ňou experimentovať ani tráviť pri príprave dlhý čas. Čistenie je extra jednoduché. Káva sa vyhodí a kávovar umyje.

Nahliadnite do našej galérie a pozrite sa na najštýlovejšie kávovary, ktoré budú vo vašej kuchyni úplne šik!


Autor: MarcosFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia