Poznáte výhody malých kuchýň? My áno

Kuchyne | 25.07.2019

Nemusíte zúfať, ak je vaša kuchyňa malá. Napriek veľkosti z nej môžete mnoho vyťažiť. Na rozdiel od veľkej pôsobí útulnejšie a ani sa v nej nenachodíte, lebo máte všetko poruke. A to nie je ani zďaleka všetko!

Efektívny dizajn
V malej kuchyni lepšie dokážete profitovať z pracovného trojuholníka i z ergonomických zásad. Vďaka dôkladnému plánovaniu môžete úplne eliminovať „mŕtve" a nevyužité miesta. Dôležitý je tiež tvar kuchynskej linky. Potrebujete mať dostatok pracovného a úložného priestoru a tiež priestor na bezpečný pohyb.

Pozrite si aj: Podľa čoho voliť farby v domácnosti?

Pri obdĺžnikovej miestnosti je najpraktickejšia linka v jednej línii pozdĺž širšej steny. V širšej kuchyni môžete linku potiahnuť až na roh. Štvorcovú miestnosť využijete najefektívnejšie s linkou v tvare U. Dajte pozor, aby skrinky neboli príliš hlboké, lebo priestor zmenšíte.Vítaná je otvorená dispozícia
Chýbajúce centimetre malej kuchyni vizuálne pridá, ak odstránite dvere. Ak je to možné, čo najviac ju otvorte. Prepojiť ju môžete aj s obývacou izbou alebo s jedálňou. Výhodou tohto riešenia je možnosť realizovať kuchyňu s ostrovčekom, ktorý bude prirodzeným a vizuálnym predelom miestností s rozdielnou funkciou. A keďže v malých kuchyniach je často problém s umiestnením jedálenského stola, ostrovček môžete využívať na stolovanie alebo ako bar.

Kvalitné materiály
Zriadenie kuchyne v menšej miestnosti znamená, že vám ostane väčší priestor na obývacie miestnosti, v ktorých predsa len trávite viac času. Malá kuchyňa nie je náročná na financie, preto si môžete dovoliť investovať do kvalitnejších materiálov a spotrebičov. Úsporu miesta a zväčšenie pracovnej plochy dosiahnete s multifunkčnými spotrebičmi. Existuje napríklad varná doska, rúra a umývačka riadu v jednom.

Pozrite si aj: Skromnosť je v móde: Nazrite do rodinného domu, v ktorom sa nemrhá

Ľahšie udržíte poriadok
Malá kuchyňa vás naučí „neškrečkovať". Nielen čo sa týka nepraktických spotrebičov (varič vajíčok či ryže), ale aj zbytočných potravinových zásob. Nakupujete len to, čo môžete skonzumovať v krátkom čase, takže je väčší predpoklad, že sa budete stravovať zdravšie.

A tiež, že nebudete vyhadzovať potraviny, pri ktorých „prešvihnete" dobu trvanlivosti. V malej kuchyni musí mať všetko svoje určené miesto, takže jej upratovanie je jednoduchšie a rýchlejšie.Je nadčasová
Malú kuchyňu môžete navrhnúť v rôznych štýloch, no pre skutočne malé priestory je najvhodnejší klasický, ktorý je nadčasový. Jednoduché línie nábytku a umiernená farebnosť vás rýchlo neomrzia. Ak je kuchyňa súčasťou otvoreného priestoru, nábytok v nej prispôsobte štýlu ostatného interiéru. Malá kuchyňa s množstvom skriniek nesmie pôsobiť klaustrofóbne.

Použite svetlé farby na stenách a tiež na linke, pre výraznejší vzhľad môže mať pracovná doska tmavší odtieň. Vítané sú presklené horné skrinky, prípadne otvorené police. Musíte však na nich udržiavať vzorný poriadok, aby kuchyňa nepôsobila chaoticky a menšie.

Pozrite si v našej galérii šikovné prevedenia malých kuchýň.

Autor: RadomírFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia