Ako správne rozmiestniť elektrospotrebiče vo varnej zóne v kuchyni?

Kuchyne | 16.08.2019

Pri plánovaní úložných priestorov je dobré začať tým, že si ich rozdelíme na 3 hlavné zóny: chladnička, drez a sporák. Chladničku aj drez sme už prebrali, poďme si poradiť s variacou zónou!

Okolo sporáku, varnej dosky a rúry sa z elektrospotrebičov môženachádzať napríklad zásuvka na nahrievanie tanierov.

V tesnej blízkosti varenia je vhodné mať menší priestor nauloženie najčastejšie používaných prísad. Ostatné korenia apochutiny, ktoré používame zriedkavejšie, sa pokojne môžunachádzať na inom, trochu vzdialenejšom mieste.

Prečítajte si aj: Perte a sušte ekologicky, veď chémie je všade už dosť!

Prirodzene,v blízkosti sporáku by mali byť uložené hrnce a panvice. Koľkomiesta na ne potrebujeme, závisí od toho, aké bohaté vybaveniemáme a tiež, či sú hrnce kompatibilné a dajú sa stohovať.

Mikrovlnka je špeciálna
Z pohľadu ergonómie predstavuje špeciálnu kategóriu mikrovlnka. Ak ju primárne používame len na ohrievanie hotovýchjedál, môže sa nachádzať blízko chladničky (odkiaľ jedlovyberieme).


Ak ju však používame hlavne na rozmrazovanie potravín,ktoré ďalej použijeme na varenie (mäso, mrazená zelenina...),mala by byť blízko varnej zóny. Z pohľadu ergonómie je výhodné,ak je rúra umiestnená vyššie a priestor pod ňou možno využiťna odkladanie pekáčov, plechov na pečenie a pod.

V našej galérii si môžete pozrieť veľa inšpirácií, ako si poradili s varnou zónou v kuchyni iné domácnosti.

Autor: ZuzanaFocus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia