Spravte v kuchyni tieto triky a nebudete ju vedieť opustiť: Totálna zmena

Kuchyne | 23.05.2019

Dizajn má obrovskú moc. Dokáže vám nejaké miesto absolútne znechutiť a dokáže vás k nemu aj prikovať. Naučíme vás tie správne kuchynské dizajnové zásady.

Máte prepchatú, nepraktickú a hlavne nemodernú kuchyňu? Možno si to neradi pripúšťate, ale presne to môže byť dôvod, prečo v kuchyni trávite čoraz menej času. A práve to je tá najvhodnejšia chvíľa, aby ste si naplánovali úplne novú, modernú a praktickú kuchyňu, ktorú nebudete chcieť opustiť! Ako na to?

Pozrite si aj: 5 nápadov ako udržať leto v spálni - stavte na žltú!

Tak ako aj iné miestnosti v domácnosti, aj kuchyňa potrebuje raz za niekoľko rokov úpravy. V častejších intervaloch si žiada maľovanie, menšie opravy alebo údržbu a zhruba po desiatich až pätnástich rokoch aj kompletnú prerábku.

 

Prirodzene, všetko záleží od intenzity jej používania i predvídavosti pôvodného návrhára - ak totiž naplánoval nadčasový dizajn a použil kvalitné materiály, je možné, že budete so svojou kuchyňou spokojní aj po dvadsiatich rokoch.

Pozrite si aj: Ako mať ekologickú domácnosť v panelákovom byte? Skúste tieto triky!

Kde začať?

Ak máte menšiu kuchyňu, možno nebudete mať možnosť meniť dispozície celej miestnosti. V opačnom prípade si však môžete vyberať z najčastejšieho rozvrhnutia, a to v tvare L, dvojitého L alebo U. V užších priestoroch môžete použiť koridorové rozvrhnutie, teda umiestniť linku na dve protiľahlé strany.

Pozrite si aj: Dokážete to! 10 bezbolestných zmien pre zdravší a zelenší domov

Náš tip: Nezabudnite na tzv. kuchynský trojuholník - ide o tri zásadné miesta, ktoré sú v každej kuchyni prepojené, a to sporák, drez a chladnička. Mali by byť umiestnené tak, aby ste pri pohybe medzi týmito tromi miestami nemuseli nachodiť príliš dlhú vzdialenosť.

 

Smerom k podlahe

A teraz k podlahe. Tá zohráva v kuchyni dôležitú úlohu, pretože je často terčom rôznych nehôd, omrviniek, kvapiek horúceho oleja či iných tekutín. Mala by byť teda ako odolná, tak aj jednoducho udržiavateľná. Samozrejme, v neposlednom rade musí aj dobre vyzerať! Asi najčastejšie nájdete v kuchyni ešte stále dlaždice.

Pozrite si aj: Super nápad: Dúhová knižnica - ako na to?

Ich výhodou je, že neabsorbujú pachy a ich údržba je ľahká, pričom znesú vysokú záťaž. Drevené podlahy v kuchyni vyzerajú skutočne ukážkovo - avšak len kým sú nové. Majú tendenciu sa jednoducho poškrabať, tiež zle znášajú dlhšie vystavenie vlhkosti. Ak po nich túžite, investujte do vysokej kvality a následne aj do pravidelnej starostlivosti.

Pozrite si aj: Mamičky, zbystrite pozornosť: Takto nahradíte chémiu u vás doma

Z obľúbených materiálov môžete vyberať spevnený laminát, korok, ale napríklad aj bambus. Pri linoleu a vinyle vám možno napadnú rôzne retro dizajny, obávať sa však nemusíte, po dizajnovej stránke sú tieto materiály konkurencie schopné. Opäť však platí, že riziko ich mechanického poškodenia netreba opomínať.

 

Ako to zladiť?

Farebnosť podlahy premyslite vopred tak, aby tvorila výraznú alebo naopak neutrálnu plochu. S neutrálnou podlahou necháte vyniknúť kuchynské povrchy - skrinky i pracovné plochy alebo spotrebiče. Horizontálne plochy v kuchyni by mali spolu ladiť alebo sa dopĺňať, rovnako to platí aj pre plochy vertikálne.

Pozrite si aj: Urobte týchto 10 vecí hneď ráno a vaša domácnosť aj VY budete vyzerať dokonalo

Náš tip: K výrazným povrchom skriniek voľte nenápadnejšie spotrebiče. Ak ste sa ale rozhodli pre minimalistický dizajn povrchov skriniek (napríklad aj úplne bez úchytiek s hladkými rovnými plochami), môžete si dovoliť výraznejšie spotrebiče, napríklad v chrómovom prevedení. Dolaďte k nim drez aj batérie.

Skutočne štýlové dizajny kuchýň nájdete v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia