Históriu dizajnu kuchynských robotov začali písať v USA

Kuchyne | 17.06.2019

Kuchynské roboty sú dnes bežnou súčasťou domácností. Dnešné dámy, kuchárky, sú ale náročnejšie!


Od kuchynských spotrebičov očakávajú nielen výkon a dokonalú funkčnosť, ale aj krásny dizajn. My ženy máme v interiéri rady farby a hravé prvky, ktoré sa dnes dostali aj do dizajnu kuchynských robotov. Bielu klasiku nechávame s úctou našim mamám a my siahneme po farbách. Odkiaľ sa vzal ikonický vzhľad kuchynských spotrebičov?

Najkritickejší test: manželka

Najpredávanejšia značka kuchynských robotov KitchenAid si prešla neuveriteľnú cestu za úspechom. Jej história sa začala písať pred takmer 100 rokmi v malom, stredozápadnom mestečku v Spojených štátoch amerických. Šikovný inžinier Herbert Josnson sledoval miestneho pekára pri miesení cesta na chlieb s veľkou, tvrdou lyžicou.

Veril, že dokáže tento proces zjednodušiť. V roku 1908 využil svoje inžinierske schopnosti a vyvinul prvého komerčného robota, ktorý sa stal štandardnou súčasťou všetkých amerických námorných lodí. O jedenásť rokov neskôr sa inžinieri začali zaoberať vývojom robota na domáce použitie, ktorého by ocenila každá žena v domácnosti.

Inžinieri dali vyskúšať nový prístroj najpovolanejším osobám, svojim manželkám, ktoré si nemohli nový výrobok vynachváliť. Jedna z nich vtedy poznamenala: „Nestarám sa o to ako ho nazveš, ale je to najlepší kuchynský pomocník, akého som kedy mala.“ Od tohto dňa sa označenie KitchenAid („kuchynská pomoc, záchrana“) obchodnou značkou.


Egmont Arens – tvorca „K“

Obrovským prínosom pre rozvíjajúcu sa spoločnosť  bolo najatie fantastického dizajnéra Egmonta Arensa, ktorý bol editorom štátoch. Pôvodný dizajn týchto robotov sa predáva dodnes a právom ho môžeme označiť za nadčasový časopisu Creative Artsa a spoločenského magazínu Vanity Fair. Arensov výrazný talent sa spojil s kvalitou kuchynských robotov KitchenAid a spoločne vytvorili tri dizajnové a nadčasové modely „K“.

Roboty KitchenAid „K“ vyhrali v tej dobe ceny za vynikajúci dizajn a túžila po ňom každá gazdinka po celých Spojených. Samozrejme, materiály a príslušenstvo sa posúvajú každým rokom inováciami opäť o krôčik vpred. Pôvodné Arensove roboty sa vystavujú v mnohých múzeách a naďalej získavajú ocenenia pre ich výnimočný dizajn.

Spoločnosť KitchenAid je známa výrobou produktov, ktoré žiaria pestrými farbami. Bez nich si výrobky KitchenAid už ani nemožno predstaviť, farby sa stali doslova poznávacím znamením tohto výrobcu.


Farebná búrka

V roku 1955 sa začal model „K“ vyrábať v dúhovom rade nových farieb a spôsobil búrku vo svete čisto bielej techniky. Celá Amerika sa až po uši zamilovala do výrazne žltej, kvetinovo ružovej, nebeskej modrej, ostrovne zelenej či lesklého chrómu a antickej medi. Pokračovanie technickej „kuchynskej“ revolúcie v roku 1992 prinieslo do sortimentu malých domácich spotrebičov  prvé stolné mixéry.

O dva roky neskôr sa začali vyrábať aj v nových farbách – bielej, kráľovskej červenej, loveckej zelenej, kobaltovej modrej, čiernej, matne šedej, žltej a chrómovej.  Rok 1996 bol prelomový v rozširovaní sortimentu pre profesionálnych užívateľov, ktorými sú kuchári, pekári, cukrári a majitelia reštauračných zariadení. 

Spoločnosť KitchenAid začala nové tisícročie vo veľkom štýle. Každý rok priniesol novinku, ktorú si milovníci tradičných, kvalitných a krásnych kuchynských spotrebičov okamžite obľúbili.  V roku 2002 bol celosvetovo uvedený na trh nový kuchynský robot Artisan KSM 150 a na mieru napísaná kuchárska kniha, ktorá bola preložená do 16 jazykov. Postupne pribudli toastovače, Espresso kávovar, Kávový mlynček, originálny Food procesor, úspešný Zmrzlinovač a Vaflovač.

V roku 2011 pribudlo do dúhovej škály 7 nových farieb a v súčasnosti si najpredávanejší model KitchenAid Artisan KSM 150 môžu zákazníci zakúpiť v 29 ikonických farbách. V roku 2009 oslávila spoločnosť  KitchenAid svoje 90. narodeniny, z dôvodu jubilea vyrábať kuchynského robota v červenej metalíze s vyrytým pásikom.

K rozsiahlej farebnej rade sa pripojila aj nová trendová farba - hruška.  V roku 2019 si k sto rokom značka nadelila dvoch robotov- mlhavo modrého s označením Artisan Heritage 180 a vášnivo červeného s označením Artisan Queen of Hearts.

Pomocníkov do kuchyne môžete zakúpiť u oficiálneho distribútora pre SR na www.kitchenaid.cz


Platená reklama

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia