Riešenie malých kúpeľní znie: Voľte atypický nábytok (FOTO)

Kúpeľne | 10.04.2019

Zariaďte si kúpeľňu atypicky, pretože špecifický priestor si vyžaduje špecifické riešenia.

Ak máte pocit, že sa tento opis presne hodí aj na vašu kúpeľňu, čítajte ďalej. Pretože nebudeme hovoriť iba o kúpeľniach v atypických priestoroch, netradične môžete mať zariadenú aj takú úplne „obyčajnú bytovkovú" kúpeľňu.

Pozrite si aj: Ak chcete skutočne moderný a nezničiteľný dom, TOTO je najnovší trend!

Sto ľudí, sto chutí - iste poznáte toto porekadlo. A je skutočne výstižné. To, čo je praktické pre jedného, nemusí vôbec vyhovovať druhému. Práve preto by ste sa pri návrhu i zariaďovaní svojej kúpeľne mali držať výhradne potrieb, predstáv a vkusu členov vašej domácnosti.

 

A teraz hovoríme skutočne o všetkých jej členoch a o všetkých činnostiach, ktoré v kúpeľni vykonávate. V klasickej „univerzálnej" kúpeľni totiž nie je myslené na každého. Kúpanie detí v sprchovom kúte bez vaničky či aspoň sedacieho stupienka.

Pozrite si aj: Ekologické bývanie v montovanom dome - fakt alebo fikcia?

Alebo naopak vysoký vstup do hlbokej vane zložitý pre staršiu osobu či niekoho so zdravotným problémom, alebo pravidelné kúpanie domáceho miláčika... toto sú len niektoré zo situácií, ktoré vznikajú a každodenne komplikujú aj tie najbežnejšie činnosti.

Pozrite si aj: Stierka súčasnosti? Ako z betónu

Tie správne rozmery

Je dôležité, aby ste vždy správne dočiahli tam, kam potrebujete alebo naopak, aby ste nemuseli tráviť čas pri rôznych činnostiach v neprirodzenej sklonenej polohe. Ak vám preto z nejakého dôvodu nevyhovujú štandardné výšky či umiestnenie skriniek, umývadiel alebo zrkadiel, plánujte ich už od počiatku vo výškach a rozmeroch, ktoré budú vyhovovať práve vám.

 

Nie vždy je to len o výške vašej postavy. Keďže priestor kúpeľne väčšinou nie je možné zväčšovať na úkor iných miestností (alebo len v obmedzenej miere), budete možno musieť robiť kompromisy v rozmiestnení a vo veľkosti zariadenia kúpeľne.

Pozrite si aj: Toto je novinka z Japonska: Výnimočná vec, ktorá zútulní váš interiér

Platí to napríklad, ak máte v domácnosti niekoho obézneho s obmedzenou pohyblivosťou či osobu po úraze. Toto sú aj prípady, kedy oceníte atypické tvary kúpacích vaní či dodatočné umiestnenie držadiel na stenách. Pre pohodlie skúste pridať lavicu, stoličku alebo kreslo na sedenie.

Pozrite si aj: Dizajnér tvrdí: Je jedno, akú máte kuchyňu: Hodia sa vám tam biele kachličky

Náš tip:Časť činností môžete z kúpeľne preniesť do iných miestností, napríklad ku toaletnému stolíku - to vám umožní minimalizovať opäť v kúpeľni priestor okolo umývadla.

 

Nebojte sa kombinovať

Neviete sa doma zhodnúť či bude lepšia vaňa, alebo sprchový kút? Alebo by sa vám z času na čas hodilo oboje? V tom prípade hľadajte atypické riešenia, ktoré vám nebudú zaberať miesto, ale nepôjdu ani na úkor funkčnosti či jednoduchej údržby.

Pozrite si aj: Deväť spôsobov ako zmeniť steny bez maľovania

Ide o vane s posuvnou, vyklápacou alebo s čiastočnou zástenou (zvyčajne zo skla alebo z plastu), ktoré umožnia niektorým členom rodiny kúpeľ a ostatným rýchlu sprchu.

 

Super tip do malých priestorov

Umiestnite umývadlo nad vaňu alebo s presahom nad iný kúpeľňový kus nábytku. Do ušetreného priestoru môžete umiestniť spotrebič, ktorý by sa inak do kúpeľne nezmestil.

Pozrite si aj: 5 faktov, ktoré vás presvedčia, že odkryté trámy v dome či v byte sú viac než len romantika 

Inšpirujte sa nápaditými riešeniami v malých kúpeľniach v našej GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia