100 fotografií ako využiť podkrovie a spraviť z neho originálnu kúpeľňu, wau

Kúpeľne | 01.07.2019

Kúpeľňa v podkroví je výzvou, pretože sa tento priestor zdá atypický, ale my si ho nevieme vynachváliť. Do toho!

Podkrovné kúpeľne sú vzhľadom na strechy rôznych tvarov považované za ťažký oriešok. Netreba sa báť, ale prijať ich ako výzvu. Správne naplánovaná podkrovná kúpeľňa, kde využijete každý centimeter, je totiž originálna a elegantná. A odmenou vám bude nevšedný výhľad...

Ostatní práve čítajú: Toto je znamenie, ktoré by mala chcieť po boku každá žena: Život s ním je hotový RAJ

Dôkladne merajte

Pri zariaďovaní kúpeľne treba dodržať určité pravidlá, ktoré majú vplyv na praktické a bezpečné používanie. Niektoré priamo určujú zákony, napríklad predpísaná výška podkrovnej miestnosti je 2,3 m a výška steny pri šikmom strope 1,6 m.

 

Musíte zabezpečiť správne napojenie na rozvody, pričom kanalizácia nesmie byť vzdialená od zariaďovacích predmetov viac než 3 m a od toalety 1,5 m, aby bol spád dostatočný. Nespoliehajte sa len na svoju predstavivosť, s návrhom kúpeľne vám poradí kúpeľňové štúdio.

Ostatní práve čítajú: Dámy, ste v znamení VODNÁR? Toto vo vašej domácnosti nesmie chýbať!

Správna izolácia

Podkrovné priestory môžu byť problematické z hľadiska prehrievania. Pred samotnou realizáciou kúpeľne je potrebná správna izolácia, aby v letných mesiacoch nedochádzalo k nadmernému prehrievaniu a v zime ste nemali problém ju vykúriť.

Ostatní práve čítajú: Máte doma tento úžasný doplnok aj vy? A viete, kto ho vymyslel? Budete sa čudovať!

Podľa výšky skosenia môžete pod šikminy umiestniť umývadlo i toaletu, práčku alebo úložný priestor. Dôležité je, aby ste pri ich používaní mali dosť miesta. Najväčšiu výšku vyžaduje sprchový kút, vaňa však najlepšie vyzerá pod oknom.

 

Vetrajte

Kúpeľňa v podkroví je náročná na vetranie. Ak je to možné, inštalujte do nej viac okien, ktoré priestor presvetlia, ale aj odvetrajú. Pre kúpeľne je ideálne trojsklo, ktoré výborne izoluje. Zvoliť môžete napríklad typ okna, ktoré sa po vyklopení mení na strešný balkón, čím získa kúpeľňa ešte lepšie využitie. Prirodzené vetranie oknami podporte zabudovaným ventilátorom.

Ostatní práve čítajú: Pozor: Toto sa stane, keď nebudeme mať v meste dostatok stromov

Farby a materiály

Podkrovné priestory sú zvyčajne malé a niekedy im chýba svetlo. Najlepšie sú neutrálne a svetlé farby. Vďaka nim priestor pôsobí väčšie a príjemnejšie. Na oživenie môžete v menšej miere pridať farebný akcent, pohrať sa s textúrou či s rôznou veľkosťou obkladu a kúpeľňa určite nebude fádna.

Ostatní práve čítajú: Wau: Materiálové trendy, ktoré pomáhajú znižovať klimatické zmeny

Nábytok na mieru

Aj v malej podkrovnej kúpeľni potrebujete úložné priestory. So štandardným nábytkom kvôli šikminám nemusíte uspieť. Ak chcete čo najlepšie kopírovať tvar strechy a využiť skutočne každý cenný centimeter, potrebujete atypický nábytok na mieru. Úložnú a odkladaciu funkciu výborne zastúpia prútené koše, jednoduché regály, police, stolička alebo rebrík.

 

Doplnky a dekorácie

Ani v malej podkrovnej kúpeľni nevynechávajte doplnky a dekorácie. S nimi vytvoríte útulný priestor. Zrkadlo nech je čo najväčšie, prispeje k optickému zväčšeniu kúpeľne. Do podkrovnej kúpeľne s oknom pokojne môžete umiestniť aj živé a črepníkové kvety.

Dosť bolo teórie. V našej GALÉRII uvidíte, ako si zariadiť v podkroví nielen kúpeľňu, ale napríklad spálňu a vo VIDEU si pozrite viac ako 50 ďalších tipov na zariadenie podkrovnej kúpeľne.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia