Fúj! Toto je zoznam chorôb, ktoré môžete dostať z vášho záchoda

Kúpeľne | 07.08.2019

Čo môže toaleta spraviť pre vaše zdravie?

Už ste si niekedy položili túto otázku? Iste, všetci poznáme riziká, ktoré nám na toalete hrozia, hlavne ak ju neudržujeme hygienicky čistú. Ako však môže toaleta prispieť k vášmu dobrému zdraviu a ako si ju správne zariadiť?

Ostatní práve čítajú: Na útulné bývanie nepotrebujete peniaze, stačí nápad!

Poďme sa pozrieť na najbežnejšie riziká, ktoré hrozia na toalete. Z reklám na čistiace prostriedky všetci vieme, že by sme mali dodržiavať v mise i v jej okolí dôkladnú čistotu. O tom nemožno polemizovať, hygiena je skutočne dôležitá. Faktom však je, že sa toaleta neraz premieňa na zábavné centrum. Tiež poznáte niekoho, kto s knihou v ruke alebo s mobilom dokáže v tejto malej miestnosti stráviť aj hodinu?

 

Lekári a odborníci varujú, že toto správanie neprispieva nášmu zdraviu. Na toalete by sme sa skutočne mali venovať len tomu, kvôli čomu sme sa tam vybrali. Po vykonaní potreby by sme miestnosť mali opustiť, čítať si, lúštiť krížovku alebo pracovať na mobile je vhodnejšie v inom prostredí.

Ostatní práve čítajú: Kašlete na predsieň a máte tam iba bundy s topánkami? CHYBA!

Najrizikovejšie je dlhé sedenie na toalete a s ním spojený dlhý a neefektívny tlak na konečník. Každý pacient, ktorý zažil hoci len miernu verziu tzv. zlatej žily či iného problému s konečníkom, alebo s vyprázdňovaním potvrdí, že akékoľvek činnosti, ktoré tento zdravotný problém zhoršujú, by sa mali eliminovať.K dobrému a k efektívnemu vyprázdňovaniu napomáha aj správna poloha na toalete.

Ostatní práve čítajú: 6 tipov pre eco-friendly domácnosť, ktoré zvládne aj malé dieťa

Za fyziologickú a ideálnu sa považuje čupenie. Keďže naše toalety nie sú na túto polohu navrhované (áno, tento typ poznáte napríklad z Ázie), je vhodné, ak polohu s kolenami nad úrovňou panvy dosiahnete jednoducho pomocou malej podložky pod nohami. Praktický „šamlík" využijú na toalete aj deti, aby ju mohli používať samé.

 

Hygiena intímnych partií?

Áno, niekedy - a dosť často - len použitie toaletného papiera nestačí. Ak ste sa rozhodli, že po použití toalety nechcete zamieriť do sprchy, máte možnosť siahnuť po bidete. Nebojte sa, ak by ste ho chceli zaviesť aj vo svojej domácnosti, nie je potrebné vyhradiť miesto na samostatné zariadenie, poobhliadnite sa po toalete so zabudovaným bidetom.

Ostatní práve čítajú: Rohová či oválna sedačka? Vieme, ktorá vám doma zlepší vzťahy a podporí komunikáciu

Pre koho sa hodí?

Pre každého bez výnimky, špeciálne ho však ocenia osoby so zníženou pohyblivosťou, pre ktoré je presun do sprchy náročný, ale samozrejme aj v prípade, že si chcete zjednodušiť svoju intímnu hygienu. Ideálne, ak sa na ňu zameriate skôr, než začnete trpieť zdravotnými problémami.

Inšpirujte sa štýlovo zariadenými kúpeľňami v našej GALÉRII! 

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia