Určite to robíte zle: Správne vetrať v kúpeľni je potrebné TAKTO často

Kúpeľne | 12.08.2019

Kúpeľňa bez vetrania nemôže existovať! Ale čo je správne a čo je už prehnané?

Máte ho? Áno, myslíme vetrák v kúpeľni a na toalete. Možno ste sa rozhodli vyriešiť odvetrávanie v týchto malých priestoroch inak, v každom prípade je dôležité, aby ste ich vetrali, inak si spôsobíte mnoho problémov! Ako však vetrať čo najefektívnejšie a ešte aj so štýlom?

Prečítajte si aj: 80 % z vás má doma zlé umývadlo! Ako si vybrať to správne?

Tušili ste, že správne zvolené vetranie je nielen efektívne, ale aj dobre vyzerá? A môže mať ešte viacero ďalších funkcií. Aké sú teda možnosti vetrania tých najmenších priestorov v byte a prečo sú také dôležité?

 

Poďme spolu vetrať

Kúpeľňa a toaleta sú neraz umiestnené vnútri budovy, napríklad v ústrednej časti bytu. To znemožňuje priamy prístup čerstvého vzduchu do týchto miniatúrnych miestností, niektoré stavebné riešenia z minulosti dokonca tieto priestory neodvetrávali ani cez stúpačky. Poďme sa teda pozrieť, čo môžete s vetraním urobiť.

Prečítajte si aj: Už nikdy viac obyčajná vaňa! Keď zbadáte týchto 7 druhov, odpadnete!

Prúdenie vzduchu pomáha rozptyľovať nepríjemné pachy, ktoré vznikajú hlavne pri používaní toalety. V byte, v ktorom sa vzduch dostatočne nepohybuje, je len veľmi ťažké zabezpečiť dostatok čerstvého vzduchu práve do tejto miestnosti. Nejde však len o zápach. Ak sa vlhké priestory kúpeľne a na WC nevetrajú, vznikajú aj nebezpečné plesne.

Prečítajte si aj: Ak máte radi prírodu, toto neprežijete! Inšpirujte sa kúpeľňami, ktoré dýchajú zeleňou

Spočiatku ich neuvidíte, ani neucítite. Avšak vo chvíli, keď sú už rozpoznateľné, je poriadne neskoro. Napadnúť môžu škáry, omietku, ale hlavne textílie. Malé spóry sa budú držať na miestach, ktoré schnú len veľmi pomaly alebo v dôsledku používania kúpeľne nevyschnú naplno nikdy. Zvyčajne ide o miesta, kam sa pri upratovaní dostanete s čistiacim prostriedkom (a s hubkou) len veľmi ťažko.

 

Pozor, ide o zdravie!

Náprava týchto škôd je veľmi náročná, navyše, plesne ohrozujú vaše zdravie - a to aj v prípade, že spôsobia len menšie zdravotné problémy. Ako teda účinne vetrať? Základom by mal byť ventilátor. Jeho umiestnenie môže byť rôzne, nemusí byť situovaný len do stúpačiek, môžete ho mať na okne a hlavne v starších bytoch neraz vedie do susednej miestnosti.

Prečítajte si aj: Umývadlá na vysokej nohe nie sú vôbec zlý nápad!

Ak máte vetranie zabezpečené pomocou okna, určite ho pravidelne kontrolujte, aby bolo úplne funkčné - vo veľkom vlhku môžu byť totiž aj okno a jeho bezprostredné okolie miestom vzniku plesní (a pre svoju horšiu dostupnosť je aj miestom, kde sa vám ukladá prach a iné nečistoty).

Prečítajte si aj: FOTOinšpirácia: Keď je toaletný papier súčasťou dizajnu...

Náš tip: Ak plánujete prestavbu, informujte sa na možnosti rekuperačnej jednotky. Vďaka nej si viete zaistiť vetranie, ktoré neprináša úniky tepla. Dôležitým prvkom je aj ovládanie ventilátora alebo ventilačného systému, jeho aktivácia len pri zapnutom svetle počas používania miestnosti nie je ani zďaleka dostatočná, malo by sa preto ovládať nezávisle na osvetlení.

 

A čo účinné vetranie na toalete?

Čo takto zabudovať vetranie k splachovaču? Áno, ide o podomietkové splachovanie spojené priamo s odvetrávaním miestnosti. Počítajte s nutnosťou pripojenia ventilátoru, odporúčame výkon približne 30 m kubických za hodinu.

Prečítajte si aj: Aj vy máte dilemu, kam zavesiť uteráky v kúpeľni? Skúste týchto 5 miest

Sušenie - dobrý nápad?

Neraz v kúpeľni sušíme nielen použité uteráky, ale aj opratú bielizeň. Mokré textílie zvyšujú vlhkosť vzduchu, preto je v takýchto kúpeľniach kvalitné vetranie mimoriadne dôležité. K zníženiu vlhkosti pomôže aj efektívny spôsob vykurovania miestnosti, tu však voľba závisí na umiestnení kúpeľne v rámci stavby.

Čo s kúpeľňou? Zariaďte ju dizajnovo vďaka fotkám v našej GALÉRII. Moderný ventilátor do kúpeľne si môžete pozrieť vo VIDEU.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia