Máte klasické rebríkové radiátory v kúpeľni? Chyba, existujú omnoho lepšie!

Kúpeľne | 16.10.2019

Viete s určitosťou povedať, že radiátor, ktorý máte doma, je vhodný do kúpeľne?

Každý chce mať kúpeľňu krásnu a pohodlnú. Okrem obkladačiek, nábytku či sanity je dôležitou súčasťou jej vybavenia i kúpeľňový radiátor. Slúži na vykurovanie i na sušenie uterákov. A dnes si už môžete vybrať nielen praktické, ale i dizajnovo zaujímavé kúsky. Poradíme vám, ako postupovať, aby ste boli so svojím výberom dlhé roky spokojní.

Pozrite si aj: 4 triky, vďaka ktorým bude vaša stará kúpeľňa vyzerať draho a luxusne

Účel

V prvom rade si odpovedzte na otázku, na čo bude radiátor v kúpeľni slúžiť. Je v kúpeľni podlahové vykurovanie a prídavný radiátor budete využívať len na sušenie uterákov? V takom prípade nie je výkon radiátora až taký podstatný.

 

Ak bude radiátor jediným zdrojom tepla a zároveň na ňom chcete sušiť uteráky, musí mať potrebný tepelný výkon a tomu zodpovedá i jeho veľkosť. Pri výbere veľkosti tiež berte do úvahy počet členov domácnosti, ktorí si na ňom budú sušiť uteráky. Praktická je šírka 60 cm, na ktorú sa pohodlne zmestí uterák.

Pozrite si aj: Na TEJTO veci, ktorá je vo vašej kúpeľni, je milión baktérií! Ako často ju vymieňate?

Spôsob vykurovania

Na výber sú tri možnosti: teplovodné, elektrické alebo kombinované vykurovanie. Teplovodný radiátor musíte napojiť na teplovodnú vykurovaciu sústavu. Radiátor na elektrinu obsahuje vykurovacie médium a vykurovaciu tyč so zástrčkou pre pripojenie, preto v jeho blízkosti potrebujete elektrickú zásuvku, môže však byť napojený priamo na elektrický rozvod.

Pozrite si aj: Viete, čo dokáže veľké zrkadlo v kúpeľni?

Ovládate ho manuálne ovládačom, termostatom, pri niektorých modeloch si môžete nastaviť automatické zapínanie/vypínanie. Kombinované vykurovanie je najpraktickejšie, pretože radiátor počas vykurovacej sezóny funguje cez teplovodnú sústavu a mimo sezónu využívate elektrickú energiu.

 

Dizajn a tvar

Pri rozhodovaní o tvare a dizajne radiátora sa, paradoxne, môžete potrápiť najviac. Okrem klasiky, ktorou je rebríkový radiátor, sú na trhu rôzne asymetrické dizajnové kúsky. Moderne pôsobia ploché radiátory, ktoré sa vďaka úzkej šírke zmestia kdekoľvek.

Pozrite si aj: Bidet či len klasické WC? Odpoveďou je sprchovacie WC

Teplo odovzdávajú cez veľkú plochu. Ak ich doplníte držiakom, môžete na nich sušiť uteráky. Povrchová úprava variuje od elegantného chrómového, cez biele až farebné, ktoré môžu byť v súlade s odtieňom obkladov alebo v kontraste.

Pozrite si aj: Ako správne rozmiestniť elektrospotrebiče vo varnej zóne v kuchyni?

Kam s ním?

Najvhodnejšie miesto pre radiátor je v blízkosti sprchy alebo vane. Lepšie dosiahnete na suché a nahriate uteráky. Radiátor môže byť priamo oproti vani, aby ste si mohli užívať pri kúpeli príjemné sálavé teplo. Ak nemáte dostatok miesta, môžete ho umiestniť pod okno alebo za dvere. Kvôli úspore miesta sa kúpeľňové radiátory upevňujú na stenu, ale dizajnový typ môžete osadiť na podlahu a poslúži na optické predelenie.

 

Príslušenstvo

K radiátorom si môžete dokúpiť rôzne doplnky - držiaky na sušenie a nahrievanie uterákov, jednoduché vešiaky, na ktoré zavesíte uteráky úplne bežne ako na stenu. Na praktickú údržbu slúži kefa na čistenie radiátorov, ktorou pohodlne utriete prach aj medzi tyčami a v úzkom priestore medzi stenou a radiátorom. Na čistenie radiátora stačí voda s troškou jemného saponátu.

Pozrite si v našej GALÉRII dizajnové radiátory, kryty na radiátory aj vkusne zariadené kúpeľne.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia