Bývanie krok za krokom V: Zariaďovanie

Môj byt | 08.05.2009

Tak ste sa dostali do finále. V predchádzajúcich častiach seriálu "Nové bývanie krok za krokom" ste si vaše vysnívané obydlie najprv vybrali, potom ste prekonali všetky peripetie spojené s jeho kúpou, následne ste pristúpili k vybavovaniu formalít ako je zmena trvalého bydliska či presmerovanie pošty, aby ste mohli pokračovať jeho obliekaním.

Teraz máte teda dom či byt, ktorý je čerstvo vymaľovaný, máte v ňom položené podlahy či dlažby a už na vás zostáva len tá asi najzábavnejšia časť, a tou je zariaďovanie interiéru. Máte už predstavu ako budete postupovať? Tento článok vám viac ako priamo poradí, ukáže vám kde nájdete článok venovaný práve tomu, čo vás zaujíma. V každom prípade sa však môžete nechať inšpirovať.

Kde začať?
V tejto fáze sa v prvom rade musíte rozhodnúť pre farebné zladenie interiéru. To znamená, že si musíte vybrať farbu nábytku a ostatných doplnkov, a to tak aby ladila s vašimi stenami a podlahami. Okrem nábytku musíte myslieť aj na koberce, ktorými si môžete spríjemniť interiér.

Pri výbere farieb sa riaďte v prvom rade svojimi pocitmi, na škodu však nie je ani zamyslieť sa nad vhodnosťou daných kombinácií. Aj farby totiž majú vplyv na to, ako sa v danej miestnosti cítite. Keď v tom budete mať jasno, môžete pristúpiť k výberu samotného nábytku.

Nábytok
Je len na vás či sa vám viac páči opulentný interiér v barokovom štýle, alebo naopak nedáte dopustiť na nadčasový minimalistický dizajn. Takisto sa môžete nechať inšpirovať napríklad retro či etno štýlom, ktoré sú teraz oba "in".

Počítajte však s tým, že nábytok si nekupujete na týždeň či dva, naopak, je to relatívne dlhodobá investícia, preto si ju dobre premyslite.

Sedačka
Možno sa to nezdá, ale výber sedačky je kumšt. Aby ste si vybrali tú správnu, musíte si zodpovedať viacero otázok ako napríklad „kto na nej bude sedávať", „koľko ľudí na nej bude sedávať" či „aký priestor máte v dispozícii". Rady ako si vybrať tak, aby ste boli s vašou pohovkou čo najspokojnejší a aby vyhovela vašim predstavám, nájdete v článku "10 rád pri výbere pohovky".

Kuchyňa
Zariaďovanie kuchyne má svoje pravidlá. Ide totiž o priestor, ktorý je primárne určený k určitej, každodennej pracovnej činnosti. Mal by teda spĺňať určité štandardy, vďaka ktorým by sa práca v ňom čo najviac uľahčila. Niekoľko rád nájdete v tomto článku.

Dnešná doba vám poskytuje viacero možností. Môžete si napríklad urobiť kuchyňu v tvare U či L, prípadne kuchyňu s ostrovom. Všetko závisí na dispozíciách, ktorými je priestor vašej kuchyne obdarený. Za každých okolností sa však držte základnej premisy o kuchynskom pracovnom trojuholníku s týmito vrcholmi - varič - umývadlo - chladnička.

Detská izba
Pri zariaďovaní detskej izby sa takisto musíte riadiť určitými pravidlami. Tie sú okrem iného odvodené od veľkosti izby, ale napríklad aj od počtu a veku vášho potomstva. Iné zariadenie si totiž vyžaduje puberťák a inú predškolák.

Rady, ktoré vám pomôžu pri zariaďovaní detskej izby nájdete tu. V prípade, že máte v dispozícii len menšiu miestnosť, pozrite sa do tohto článku. Určite však nezabudnite na výber tej správnej postele pre vaše dieťa. Môžete vyberať medzi poschodovou a bežnou posteľou. A ak je váš potomok ešte úplne malý, musíte uvažovať aj nad špeciálnou detskou postieľkou.

V každom prípade myslite na bezpečnostné štandardy, napríklad na to, aby nábytok v detskej izbe nebol zdravotne závadný

Kúpeľňa
Aj zariaďovanie kúpeľne má svoje špecifiká. Ide totiž o miestnosť, v ktorej sa vyskytuje viac pary ako je obvyklé, preto je dôležité myslieť na vetranie. Aj čo sa týka obkladov a použitého nábytku, nie je dobré to nechávať na náhodu.

V prípade, že máte deti myslite aj na ich bezpečnosť, v nezabezpečenej kúpeľni by sa totiž mohli dostať k zdraviu škodlivým chemikáliám, prípadne by sa mohli pošmyknúť na klzkej podlahe.

Balkón
V neposlednom rade vás čaká zariaďovanie balkóna. Treba si uvedomiť, že je škoda ho nechať napospas vyvesenej bielizni, keď si tam môžete vytvoriť malú záhradku či letné posedenie. Inšpirovať sa môžete tu

Autor: Peter

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia