Domov plný farieb

Môj byt | 24.06.2009

Farbami v byte môžete bezprostredne ovplyvňovať náladu, pričom vám zároveň poslúžia ako trikový stavebný prvok.

Pomocou farebných stien predstavujúcich najväčšiu plochu, môžete veľmi šikovne opticky experimentovať s priestorom: miestnosť môžete opticky zväčšiť alebo zmenšiť, zvýšiť alebo znížiť, prežiariť alebo stlmiť.

Ako vyberať farby
Pri výbere farebného odtieňa by ste sa mali riadiť určitými zásadami, napriek tomu je však najdôležitejšie rešpektovať vlastné pocity. Vo všeobecnosti platí, že farby jednotlivých stien je možné kombinovať. Dbať by sme mali aj na to, aby ich odtiene ladili s ostatným bytovým vybavením a doplnkami.

V jednej miestnosti je vhodné kombinovať najviac dve až tri farby, a to vrátane nábytku a doplnkov. Napríklad k modrej stene sa ako doplnková hodí žltá, okrová, oranžová alebo červená. Ku svetlozelenej zas červená, žltá, oranžová, biela, hnedá, ale dokonca aj modrá. K správnemu výberu kombinácie vám pomôže článok, ktorý nájdete tu.

Dispozícia bytu a veľkosť priestoru
Veľmi svetlé pastelové odtiene opticky zväčšujú a rozjasňuje miestnosť. Sýte farby priestor zmenšujú, preto je vhodné ich použiť predovšetkým na menšej ploche, najmä v miestach, kde chcete zvýrazniť nejaký zaujímavý interiérový prvok.

Ak použijete tmavšiu farbu na zadnú stenu, miestnosť sa skráti, keď na bočné steny, miestnosť sa predĺži. Farebný strop miestnosť zníži, tmavší odtieň na stenách ju zas zvýši a uzavrie.

Funkcia miestnosti a farba
Farby a ich odtiene ovplyvňujú našu psychiku, schopnosť sústrediť sa, relaxovať a môžu mať dokonca aj vplyv na našu chuť do jedla.

Vo všeobecnosti platí, že teplé farby priestor pocitovo preteplujú. Využívať by sa preto mali v miestnostiach orientovaných na sever a západ.

Studené farby nám naopak prinesú úľavu v horúcich letných mesiacoch a mali by ste sa uplatniť v miestnostiach na južnej a východnej strane. Farby s pozitívnym vplyvom na sústredenie sa uplatnia v pracovných miestnostiach a podobne. O vplyve jednotlivých farieb sa dozviete tu.

Niekoľko trikov
V malých miestnostiach alebo blízko malých okien, sa vyvarujte ostročervenej, oranžovej a hnedej. Priestor tak opticky zväčšíte.

Do veľkých miestností sa nehodia hladké látky v základných farbách, pretože vo veľkom priestore zaniknú. Použite sýte farby a veľké vzory, ktoré miestnosť zmenšia. Tmavšia zadná stena miestnosť skracuje, tmavšie bočné steny ju predlžujú.

Do veľkých presvetlených izieb sa hodia studené farby, napríklad modrá alebo lipová zeleň.

Teplé farby priestor pocitovo preteplujú, preto ich využijeme v miestnostiach orientovaných na sever. Efekt studených farieb je opačný.

Autor: Red

Focus Media

Video

Diskusia