Malý byt: Ako zariadiť 37 metrov štvorcových

Môj byt | 02.10.2013

Jednoizbové byty majú slúžiť jednotlivcovi, dvojizbové sú určené pre páry. Troj a viac izbové byty obývajú zvyčajne rodiny s deťmi. Keby to čo človek mieni, život nemenil, bolo by ideálne. Nepriaznivá ekonomická situácia mieša karty podľa potreby, a tak nám nezostáva nič iné, len sa prispôsobiť nastoleným podmienkam.  Rozloha a dispozícia

Keď nemáme prehľad koľko metrov štvorcových vyjadruje ten ktorý byt, nezúfajme. Pri hľadaní vlastnej strechy nad hlavou získame prehľad o trhu nehnuteľností ako realitný agent. Pri hľadaní malometrážneho bytu nás okrem rozlohy zaujíma aj dispozičné riešenie. Je rozdiel bývať v novostavbe alebo v panelovom dome so zónovaním priestoru na jednotlivé časti.

Vstup ako zo seriálu
Ak sa ocitneme bývať novostavbe, musíme počítať s tým, že obývacia izba bude prepojená s kuchyňou. Nedostatok súkromia môže viesť k našej nespokojnosti. Nadizajnovanie priestoru pomôže cítiť sa doma ako doma. Priamy vstup do bytu pripomína televízne seriály, kde scénografi kvôli zaisteniu lepšieho efektu sa zaobišli bez použitia klasickej predsiene.

 
Zónovanie priestoru
Čím menej priečok, tým viac miesta. Pri tvorbe alebo úprave priestoru treba myslieť na jeho funkciu a útulné zákutia. Kuchyňa oddelená od obývacej izby barovým pultom zabezpečí vytvorenie „pracovného" kútika. Príprava jedál sa tak stane akýmsi súkromným okamihom. Na obývaciu izbu kladieme väčšie nároky. Cez deň má vítať hostí a v noci slúžiť ako spálňa.

Spálňa, farby, kúpeľňa
Pokiaľ sa nám podarí vytvoriť spací kút alebo spálničku, získame sto bodov navyše. Pri malometrážnom príbytku nezanedbáme žiaden detail. Biely interiér sa postará o to, aby sme sa necítili ako v tmavej komore. Tmavší nábytok si dovolíme zadovážiť len pri dostatočne prirodzene osvetlenom byte. V kúpeľni nesmie chýbať sprchovací kút, ktorý ušetrí miesto.

Zariadenie príbytku prispôsobujeme dispozičnému riešeniu. Atypický pôdorys predstavuje tvrdý oriešok, ktorý si vyžaduje individuálny prístup a šikovného bytového architekta.

Autor: Katarína

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia