Malý byt: Otvorená dispozícia sa všade nenosí

Môj byt | 27.02.2014

Nasťahovať sa alebo ešte hľadať ďalej? Malá rozloha bytu nás dokáže poriadne odradiť. Tlačiť sa spolu s našimi osobnými vecami a nábytkom na niekoľkých metroch štvorcových zaváňa veľkým kompromisom.

Spokojné bývanie
Na bývanie v paneláku sa každému z nás viaže nejaká asociácia a spomienky svojho druhu. Zmenšený priestor našťastie nikomu nedokáže ubrať z jeho nálady natoľko, aby to bolo potrebné radikálne riešiť. Na vyčarovanie úsmevu na tvári sú tu od toho interiéristi, ktorí s malým bytom dokážu zviesť zakaždým úspešný súboj. Efektná zmena je vítaná.

Miesto pre jednotlivca
Byt s výmerou 45 metrov štvorcových je určený pre jednotlivca, nanajvýš pre dvojicu. Kto si nevie predstaviť, aký veľký byt si má pod týmto číselným údajom predstaviť, s radosťou mu to priblížime. V našich zemepisných šírkach sa jedná o menší dvojizbový panelový byt alebo aj jednoizbový byt v historickom dome. Zobrazený byt sa nachádza ďalej, v Riu de Janeiro.

Iná tradícia ako u nás
Jeho majiteľom je mladá právnička, ktorá napriek miestnym zvyklostiam nechať priestor uzatvorený, siahla za pomoci dizajnéra po otvorenej dispozícii. Viac svetla a miesta sa dá docieliť len rafinovanými trikmi a búranie priečok k nim rozhodne patrí. Postarať sa o pekné a funkčné bývanie si vyžaduje aj kus odvahy a guráže. Plánov sa z princípu nevzdávame.

Neprvoplánové riešenie
Ak keď sa malé byty zvyknú premieňať za pomoci neformálnych štýlov na neodolateľne útulné hniezda, tento príbytok sa vyznačuje súčasným zariadením a zdanlivo neosobným charakterom. Avšak pri preskúmaní detailov prídeme na to, že ani tejto domácnosti nechýba osobitá atmosféra a vizuálne pôsobivé zariadenie. Biela tu žiari priam ako čerstvo napadnutý sneh.

Dômyselná práca so svetlom a kombinovanie svetlých tónov s niekoľkými žltými akcentmi pôsobia navzájom elegantne a zároveň mimoriadne sviežo.

Autor: Katarína

Focus Media

Video

Diskusia