Tajomstvo dobrého vankúša odhalené

Môj byt | 17.07.2019

Nie je nad dobrý spánok! Spíte pohodlne? A bez bolesti? S pohodlným vankúšom je človek ochotný dokonca cestovať aj na dovolenku! Ak taký ešte nemáte, poznáme spôsoby, ako si ho zaručene vybrať.

Výber vankúša nie je až taký zložitý, hlavne ak viete, čo potrebujete. Možno ste práve začali riešiť svoje zdravotné problémy. V prípade, že je zdravie vašou motiváciou, nezabudnite, že nemôžete ostať len pri výmene vankúša, ku kvalitnému spánku bude v druhom kroku potrebný aj správny matrac.

Aký má tvar?
Na trhu je mnoho vankúšov, ktoré sa líšia nielen tvarom, ale aj materiálom a rozmermi. Okrem klasických vankúšov je na trhu nepreberný počet anatomických vankúšov. Tieto sa vyrábajú z tzv. pamäťovej (viscoelastickej) peny, ktorá reaguje ako na teplotu, tak aj na tlak, preto sa pri používaní prispôsobuje telu a tým prináša uvoľnenie šijovým a ramenným svalom.

Prečítajte si aj: Čo sa hodí na stôl, aby vyzeral dobre?

Správny vankúš by mal predovšetkým udržiavať chrbticu v správnej polohe - teda chrbtica by mala byť v rovine s hlavou. Aby ste to dosiahli, zohľadňujte pri výbere najčastejšiu polohu, v ktorej spíte. Zdravý vankúš by tiež mal poskytovať možnosť pravidelnej a dôkladnej očisty od potu, roztočov a samozrejme bežného ušpinenia. Výhodou je, ak má ochranu pred roztočmi.


Ak netrpíte žiadnymi zdravotnými problémami a spíte dobre...
... postačí vám na spanie bežný vankúš, avšak výberom vhodného anatomického vankúša rozhodne nič nepokazíte. Správny tvar vankúša súvisí s polohou, v ktorej spíte - a v prípade detí je pravidlom, že čím nižší, tým lepší.

Anatomický vankúš dodáva perfektnú podporu najmä krku, hlave a ramenám. Je vhodný pre spánok na chrbte a na boku. Klasický vankúš si zvyčajne vyberajú ľudia, ktorí spávajú na bruchu alebo sa počas noci často prehadzujú a menia polohu. Tu rozhodne voľte nízky vankúš. Ak spávate na boku, vaše telo potrebuje vyšší a pevnejší anatomický vankúš. A ak počas spánku meníte polohy, potrebujete flexibilný vankúš.

Prečítajte si aj: Dekoračné tipy od Meghan Markle: Pozrite sa, čo radí v kuchyni!

Vyberte si stredne tvrdý vankúš s pevnou a s flexibilnou výplňou.Najdôležitejšia vec pri výbere vankúša je bezpochyby jeho výplň. Od nej záleží, akú podporu dostane vaša hlava, krčná chrbtica, ale aj celý chrbát. V tomto kroku je dobré navštíviť niektorú kamennú predajňu a vankúš si naživo vyskúšať. Čas a energia venovaná výberu sa čoskoro zúročia, a vy na svoj nový vankúš nedáte dopustiť.


Prečo máte bolesti?
Máte doma drahý anatomický vankúš a celé noci sa poriadne nevyspíte? Zrejme sa prihodila jedna z dvoch situácií. Buď ste zvolili nesprávny druh vankúša, alebo si vaše telo ešte nezvyklo na novú, zdravšiu polohu, v ktorej zapájate svalové skupiny inak ako doteraz. Bolesti a nepríjemné pocity pri ležaní by mali zmiznúť do sedem až štrnásť dní. Ak sa tak nestalo, hľadajte ďalej, kým nenájdete vankúš, s ktorým bude váš spánok príjemný.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia