Zero Waste: Ako tvoriť menej odpadu?

Môj byt | 17.07.2019

Viete, ktoré zmeny v živote vydržia najkratšie? Rozhodne tie najradikálnejšie. Ak ste sa však rozhodli, že konečne obmedzíte záplavu plastov valiacich sa na nás z každej strany, ste na správnej ceste.

Vyberte sa na ňu však pomaly a každý svoj krok dobre zvážte. Takto bude obmedzenie plastov a odpadu vo vašom živote skutočne trvalé.

"Zero waste" - úsilie znížiť množstvo odpadu, ktorý človek produkuje
Ide o všetok odpad z nášho bežného života. Ak ste však doteraz nesledovali množstvo a pôvod svojho odpadu, bude pre vás možno táto radikálna zmena neudržateľná. Začnite preto po krokoch a postupne. Na začiatok stačí, ak začnete obmedzovať plasty, ktoré na nás číhajú na každom kroku. Tu sú naše tipy, ako nahradiť plastových pomocníkov inými, rovnako šikovnými a neraz dizajnovo štýlovejšími.

Prečítajte si aj: Na týchto miestach ste zabudli upratať!

Čo môžete skúsiť?
Využívajte tradičné obalové materiály, napríklad papier a sklo. Ich výhodou je možnosť recyklovania (papier) i dlhodobé opakované použitie v prípade skla.

Použite staré materiály - napríklad si môžete ušiť nákupnú tašku či vrecko z vyradeného oblečenia. Alebo si ich dokonca uháčkovať alebo upliesť.Vyskúšajte kozmetiku v tuhom stave (šampón, mydlo) alebo si ju dajte „načapovať" do vlastných nádob, ktoré budete používať opakovane. Drevo a kov sú vaši priatelia. Krásna drevená kefa alebo kovový holiaci strojček vyzerajú nadčasovo a budú vám slúžiť po dlhé roky.

Skúste to tradične
Na nákupy môžete vyraziť s vlastnými vreckami na pečivo, zeleninu alebo na ovocie, ušiť sa dajú hoci aj z nepoužívanej záclony.
Vytiahnite z pivnice prútený kôš a začnite opäť viac variť doma.

V našej fotogalérii nájdete úžasné tipy na zero waste produkty, ktoré môžete vymeniť za tie bežné.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia