Čo ak práve vy trpíte syndrómom „chorého bývania“?

Môj byt | 24.09.2019

Počuli ste už o ňom? Znie to poriadne nepríjemne, a možno ani netušíte, že práve vy trpíte týmto problémom. Čo je to syndróm „chorého bývania" a ako sa mu vyhýbať? Takto môžete svoje zdravie ochrániť!

V angličtine sa s ním stretnete pod názvom „Sick Building Syndrom". Je to skutočný medicínsky pojem popisujúci zdravotné problémy, ktoré ľudia pociťujú v priamej súvislosti s pobytom v určitých budovách alebo v priestoroch. Po ich opustení sa zdravotný stav človeka zlepší. Nemusí sa to týkať len vášho domova. Môže ísť o budovu, v ktorej pracujete, môže to byť obchod alebo byt vašej najlepšej priateľky.

Ako nám budova či priestor môže spôsobiť zdravotné problémy?
Neraz sme vystavení rôznym chemickým látkam alebo výparom, napríklad v kúpeľni či v kuchyni a rovnako nevedomky môžeme prichádzať do styku s prchavými látkami, s pesticídmi, tabakovým dymom ale aj s chemikáliami uvoľňujúcimi sa z nábytku, kobercov či z niektorých spotrebičov.

Pozrite si aj: Na útulné bývanie nepotrebujete peniaze, stačí nápad!

Spomenúť tiež treba stavby v okolí. Tie môžu byť veľkým zdrojom znečistenia, rizikom je tiež väčší výskyt biologického odpadu po vtákoch a rôznom hmyze. Kapitolou samou osebe môže byť nesprávne udržiavaná klimatizácia či vzduchotechnika v priestoroch, v ktorých trávite čas.Toxicky na nás môžu pôsobiť farby, rozpúšťadlá, nesprávne skladované čistiace prostriedky a chemikálie, osviežovače vzduchu, ale aj nesprávne udržiavané koberce, polstrovaný nábytok, lepidlá používané v interiéroch (na lišty či nábytok) a tiež niektoré stavebné materiály.

Pozrite si aj: Rýchle a praktické dekorácie na vynovenie spálne

Ako sa syndróm prejavuje?
Podľa odborníkov môžete pociťovať bolesti hlavy, ale aj nevoľnosti, záchvaty kašľa i náhlu silnú únavu. Niektorí ľudia tieto príznaky pripisujú alergiám, hlavne ak majú podráždené oči, hrdlo alebo nos. Jedným z príznakov môže byť aj suchá pokožka, problémy so sústredením a mnoho ďalších prejavov.


Jedným zo zdrojov problémov sú aj prachové roztoče. Nie je možné sa im vyhnúť úplne a rovnako sa vám nepodarí ich úplne odstrániť. Existuje však viacero opatrení a preventívnych krokov, ktorými roztoče minimalizujete - napríklad pravidelným vysávaním s použitím HEPA filtrov.

Ďalším škodlivým prvkom môže byť vysoká vlhkosť ako zdroj plesní - často ju po dlhú dobu nespozorujeme. Ak sa vám však v byte či v dome objaví, odporúčame konzultovať s odborníkmi, ako sa jej efektívne zbaviť skôr, než sa u vás objavia vážnejšie zdravotné problémy.

Autor: Agáta


Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia