Nie je jedno, kam v obývačke umiestnite svoju sedačku

Môj byt | 11.10.2019

Pri niektorých pôdorysoch izieb je miesto pre sedačku jasné už od začiatku, ale niekedy treba trochu viac premýšľať a kombinovať.

Zariaďovanie obývacej izby sa zvyčajne začína výberom sedacej súpravy. Sedačka je najväčší a najobľúbenejší kus zariadenia, ktorý funguje ako centrálny bod miestnosti. Od neho sa odvíja umiestnenie ďalšieho nábytku. 

Dôležitá je rovnováha
Pri zariaďovaní každej miestnosti je dôležité vytvoriť rovnováhu. V prípade, že na jednu stranu miestnosti nakopíte mnoho vizuálne ťažkých predmetov, priestor pôsobí nevyvážene. A keďže sedačky sú objemnejšie a zaberajú väčší priestor, musíte oproti nim umiestniť niečo s rovnakou „váhou", napríklad dve kreslá alebo ďalšiu sedačku.

Ostatní práve čítajú: Poznáte výhody malých kuchýň? My áno

Komunikačné uzly
Umiestnenie sedačky má vplyv na pohyb v miestnosti. Určite nie je v poriadku, ak sa musíte tisnúť popri sedačke, keď sa chcete dostať na druhú stranu miestnosti. Medzi konferenčným stolíkom a sedačkou alebo sedačkou a iným kusom nábytku vždy nechajte dostatočne široký „chodník" na bezpečné a bezproblémové prechádzanie.


Nech miestnosť dýcha
Pri zariaďovaní je často sa opakujúcou chybou tendencia natlačiť sedačku čo najbližšie k stene. V niektorých prípadoch je to vzhľadom k veľkosti obývacej miestnosti nevyhnutné. No ak nemusíte šetriť centimetre, posuňte ju ďalej od steny. Budete prekvapení, aký dobrý dojem toto umiestnenie vyvolá. Sedačka však v žiadnom prípade nemusí kopírovať stenu...

Pred oknom
V niektorých prípadoch je jediné vhodné miesto pre sedačku pod oknom. V tejto polohe vyzerá sedačka pôsobivo, keďže vo väčšine interiérov sa okno nachádza hneď oproti dverám, takže pri vstupe vás doslova pozýva sadnúť. Kvôli odrazu svetla z okna je náročnejšia vhodná pozícia televízora.

Medzi oknom a sedačkou nechajte medzeru aspoň 40 - 50 cm. Je dôležitá pre pohodlný prístup k oknu, prúdenie teplého vzduchu z radiátora, ale i preto, aby teplo nepoškodilo materiál sedačky. V prípade, že máte z okna pekný výhľad, orientujte polohu sedačky kolmo k oknu.

Ostatní práve čítajú: Ako správne rozmiestniť elektrospotrebiče vo varnej zóne v kuchyni?

Kam so sedačkou, ak sa v miestnosti nachádza kozub?
Kozub je ústredným bodom, preto je náročnejšie skĺbiť s ním ostatný nábytok. Polohu sedačky okrem toho ovplyvňuje i umiestnenie televízora. Výsledná poloha záleží od toho, či chcete mať lepší výhľad na oheň, alebo na televízor.

Sedačka môže stáť oproti kozubu alebo v priečnej pozícii a s televízorom vytvárať trojuholník. Alebo svoju pozornosť budete deliť medzi kozub a televíziu rovnomerne, ak ich umiestnite na rovnakú stranu.


Pred dverami
Umiestnenie sedačky v blízkosti dverí nemusí dopadnúť dobre. V menších miestnostiach si touto polohou môžete skomplikovať vstup. Rozhodujúce slovo má tvar a veľkosť sedačky. Ak koketujete s týmto nápadom, potrebujete dostatočne širokú miestnosť a celočalúnenú sedačku, ktorá je pekná aj zozadu.

V strede miestnosti
Sedačka v strede miestnosti vyzerá vynikajúco, ale zároveň je veľkou výzvou. Dobrý výsledok závisí od veľkosti sedačky v pomere k veľkosti miestnosti. V priestrannej izbe sa sedačka menších rozmerov stráca, v malej pôsobí priveľká preplnene a môže obmedzovať v pohybe. Sedačka v žiadnom prípade nesmie pôsobiť ťažkopádne, ale má do miestnosti pozývať, preto ju otočte smerom k vstupu do miestnosti.

Pozrite si aj: Starožitnosť v kuchyni: Jeden kus a budete sa cítiť ako v paláci!

V rohu
Rohová sedačka je obľúbeným typom, keďže poskytuje dostatok miesta na sedenie. Ani jej umiestnenie nemusí byť celkom bezproblémové. Myslíte, že kvôli tvaru musí stáť v rohu? Iste, je to lákavé, ale oveľa lepšie sedačka v izbe vyzerá, keď ju od stien odtiahnete. Ak to urobíte, miestnosť bude vyzerať vzdušnejšie. Rohovú sedačku môžete využiť na predelenie veľkej miestnosti s rôznymi funkciami.

Inšpirujte sa v našej galérii skutočne dizajnovými sedačkami!

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Top 5 článkov

Diskusia